Depo pro Dentální Péči
Fazety na zuby: Jaké jsou možnosti údržby?
Monika Gajdošová

Monika Gajdošová

Úvod do světa fazet

Někteří z nás si mohou pamatovat gangsterské filmy, kde hlavní hrdinové nosili zlaté krunýře na zubech. Připadaly vám cool? Já osobně si myslím, že takovéto dentalní doplňky byly celkem strašidelné. No ale něco na tom přece jen bude, neboť v současnosti jsme svědky nárůstu popularity něčeho podobného. Ne, nebojte se. Nehovořím o zlatých krunýřích, ale o takzvaných fazetách na zuby. Fazety se staly populární zejména mezi celebritami a těmi, kteří touží po dokonale bílém a rovném úsměvu. Ale co to vlastně ty fazety jsou a jak se o ně starat?

Co jsou to fazety a proč je mít?

Fazety na zuby jsou tenké štítky z keramiky nebo kompozitu, které se aplikují na přední stranu zubů za účelem zlepšení jejich estetického vzhledu. Jsou to vlastně takové malé umělecké díla, která navrhuje zubař dle vašich přání a potřeb. Ale pozor! Ne každý je vhodným kandidátem pro fazetovou terapii. Je třeba mít na paměti, že se jedná o nevratný proces. Jakmile je fazeta na zubu, už se s tím nedá nic moc dělat. Takže si to pořádně rozmyslete. Tereza, moje kočka, si třeba stále uvědomuje, že jakmile je jednou na stromě, je tam a já jí musím pomoci dolů.

10 tipů na údržbu vašich fazet

Jako s každým zdravotním nebo kosmetickým zákrokem, i u fazet je důležitá náležitá péče a údržba. Bez účinné a pravidelné péče se může snadno stát, že nově nabytý úsměv brzy ztratí svůj lesk. Představte si to jako s vaším autem. Pokud ho necháte delší dobu bez údržby, začne vypadat zanedbaně a může se tam objevit i nějaký ten závadný díl. Proto vám nyní představím 10 tipů, jak se o fazety řádně starat.

Jak správně čistit fazety?

Je to podobné jako u vašich přirozených zubů. Pravidelné a pečlivé čištění je klíčem k udržení vašich fazet v dobrém stavu. Ale počkejte! Než vyběhnete koupit si kartáček a zubní pastu, zastavte se a vězte, že ne všechny produkty jsou pro fazety vhodné. Potřebujete měkký zubní kartáček a neabrazivní zahňovou pastu. Moje kočka Tereza se třeba ráda hrabe v zahradě, ale to bychom s našimi fazetami dělat rozhodně neměli! Údržbu řádně pečlivě provádějte, ale nikdy do toho nepřehánějte!

Co jíst a čemu se vyhnout?

Asi si myslíte, že se nemůže stát nic horšího než že byste si poškodili své nové fazety, že? No, já si představuji něco horšího - a to zničení fazet sousta jídla. Zní to strašidelně, viďte? Protože věřte mi, je mnoho potravin a nápojů, které by mohly vaše fazety poškodit nebo zbarvit. Stejně jako můj pejsek Radko, který dokáže zničit svou hračku již pár minut po jejím nákupu. No ale my se toho nebojíme! Obecně platí, že byste se měli vyvarovat tvrdých, lepkavých a extrémně teplých nebo studených jídel a nápojů. A pokud jste milovníci kávy nebo červeného vína, bohužel mám pro vás špatné zprávy. Bez ohledu na to, zda máte fazety nebo ne, konzumace těchto nápojů vede ke zbarvení zubů.

Pravidelné návštěvy u zubaře jsou nezbytné

Možná si myslíte, že když už máte ty špičkové fazety, už nikdy nemusíte navštívit svého zubaře. Ale tak to bohužel není. Fazety potřebují pravidelnou kontrolu a čištění profesionálem. Já bych to přirovnala k tomu, když se Tereza vyžene po zahradě. Bez ohledu na to, kolikrát ji v tu chvíli očistím, vždy se najde něco, co jsem přehlédla. Stejně tak je to u zubaře. Bez ohledu na to, jak pečlivě se o své zuby staráte, vždy se najde něco, co jste přehlédli. Takže pravidelné návštěvy u zubaře jsou klíčem k udržení těch nádherných úsměvů.

Tedy, to je o fazetách z mé strany vše. Asi mi teď začne chybět jejich hojné využívání. Stejně jako mi chybí Radko, když jde na procházku. Ale tak jak Radko se vždy vrátí, jistě se k fazetám zase někdy vrátíme. Nezapomeňte na pravidla, která jsem vám dala a těším se na další setkání. Držte se!

Populární tag : Fazety na zuby údržba fazet možnosti údržby fazet dentální péče


Napsat komentář