Depo pro Dentální Péči
Jak vyplnit díru v zubu?
Eliška Kopecká

Eliška Kopecká

Proč nám vznikají díry v zubech?

Předtím, než se ponoříme do toho, jak vyplnit díru v zubu, je důležité pochopit, proč nám vlastně tyto dírky v zubech vznikají. Zkuste se zamyslet – zařadili byste cukr do své stravy, kdyby jste věděli, že může způsobit zubní kaz? Asi ne, že? Ale co když vám řeknu, že cukr je jen jeden z mnoha viníků? Můj pes Max má zdravé zuby a já ho krmit cukrovinkami nebudu, to určitě. Ale zpátky k lidským zubům. Vinen je nevhodný jídelníček, nedostatečná hygiena nebo i genetické dispozice. Zubní sklovina může být narušena a začít se tvorit díra. Tento proces se nejčastěji objevuje u dětí a dorostenců, ale může se týkat i dospělých. Je důležité si uvědomit, že prevence je nejdůležitější, protože jakmile dojde k propuknutí kazu, bude nutná odborná lékařská pomoc.

Příznaky díry v zubu – jak je rozpoznat?

Teď, když už víme, proč nám díry v zubech vznikají, měli bychom vědět, jak je rozpoznat. Představte si, že jste na výlete a právě jíte jablko. Najednou cítíte ostrý bodavý bolest v jednom z vašich zubů. To může být jeden z prvních příznaků díry v zubu. Bohužel, ne vždy je tak snadné zjistit, že máte díru v zubu. Někdy bývá zubní kaz bezbolestný a může způsobovat problémy, aniž byste o něm věděli. Dalšími příznaky mohou být citlivost zubů na sladké, teplé, studené nebo na tlak, zvýšená citlivost dásní, nebo dokonce měnící se barva zubů. Když mám nějaké pochybnosti, zavolám své zubařce a domluvím si kontrolu. Neustále mi říká, že je lepší přijít na prevenci, než pak řešit velký problém.

Tvrdá realita – návštěva u zubaře

Nikdo z nás se asi netěší na návštěvu u zubaře, ale někdy je to nevyhnutelné. Představa zvuku vrtačky mě vždy přivede k mdlobám. Pomáhá mi však myslet na to, že léčení zubů je důležité nejen pro zdraví úst, ale i pro celkové zdraví organismu. Ačkoli je dočasná nepohodlnost spojená s léčením zubů, dlouhodobé výhody jsou neocenitelné. Zubař vyčistí díru od zubního kazu, dezinfikuje ji a pak ji vyplní výplní, která zamezí dalšímu rozvoji kazu a obnoví funkci zubu. Tak jako tak, lepší je to brát s humorem – já si vždycky říkám, že alespoň na chvíli můžu mít pocit, že jsem z filmu Jamese Bonda!

První pomoc doma – co s bolestí zubu?

Jestli vám něco dokáže zkazit den, tak je to bolest zubu. Každý, kdo ji už někdy zažil, ví, že je to jedna z nejpříjemnějších bolestí. Ale co když se vám to stane v neděli, kdy většina zubařů neordinuje? Nebo když jste na dovolené daleko od civilizace? První pomoc doma může pomoci zmírnit bolest, dokud se nedostanete k zubaři. V poslední době mi pomohla sůl. Ano, slyšíte dobře – obyčejná sůl. Když jsem cítila bolest zubu, vyplachovala jsem ústa teplou vodou se solí a pomohlo mi to zmírnit bolest. Ale pozor, domácí metody jsou jen dočasné řešení!

Prevence je základ – jak předcházet dírám v zubech?

Nakonec bych chtěla mluvit o prevenci, protože jak se říká, předcházet je lepší než léčit. Nejlepší cestou, jak zabránit vzniku dír v zubech, je dodržování správné ústní hygieny. Ano, myslím tím pravidelné čištění zubů, používání zubního nitra a ústního balzámu. A ačkoliv miluju čokoládu více než cokoliv jiného, snažím se omezit sladkosti a konzumovat vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. A co vy? Už jste si vyčistili zuby dnes?

Život s Maxem – příběh o zubní hygieně u psa

Nakonec mi dovolte přidat svůj osobní příběh. Máte doma psa? Možná víte, že tak jako v našem případě, i u našich čtyřnohých přátel může dojít k zubním problémům. Já mám doma Maxe, který má bohužel náchylnost ke zubnímu kazu. Když jsem si toho všimla, začala jsem mu čistit zuby speciální zubní pastou pro psy. Ano, správně čtete, taková pasta existuje! Max byl nejprve trochu zmatený, ale po chvíli si na to zvykl a dnes už vždycky skáče radostí, když vidí, že přichází čas na čištění zubů. To mi ukázalo, jak je důležité se starat o zuby, ať už máme na starosti vlastní nebo zuby našich miláčků.

Populární tag : zaplňování zubní díry zubní výplně péče o zuby zubní hygiena


Napsat komentář