Depo pro Dentální Péči
Jak jsem zvládl zničené zuby po rovnátkách: Osobní zkušenost
Tomáš Havranek

Tomáš Havranek

Původ problému: Rovnátka

Na začátku bych rád zmínil, že moje cesta k skvělému úsměvu nebyla zrovna procházka po růžovém poli. To vše začalo, když mi bylo 13 let, když mi zubařka poprvé představila možnost rovnátek. Uviděl jsem několik svých kamarádů ve škole, jak oblékají kovovou ozdobu a byl jsem dostatečně přesvědčen, že budu přijímat rovnatka jako pořádný trend. Vždyť, co je cool než nosit kov na zubech, že jo?

Viděl jsem se jako „kovový hrdina“ zvyšující můj školní status. Nicméně, zjistil jsem, že rovnátka nejsou jen o svých hvězdných výhodách, ale také o některých ne tak oslnivých nevýhodách. Dokonce ani nejlepší úmysly a péče mých zubařů nebyly dostatečně silné na to, abych se vyhnul poškození zubů způsobenému rovnátky.

Vaše mládí je zvláštní doba - čas, kdy věříte, že jste nesmrtelní, a myslíte, že čokoláda a sladkosti jsou jídla, která by měla být základem vaší stravy. Navíc, koho by mohlo zajímat, že si musíte čistit zuby po každém jídle, když nosíte rovnátka? Zdá se, že jsem tím byl já. Ano, moje nedbalost ohledně zubní hygiene mě málem stála několik z mých předních zubů.

Poškození zubů: Trpká pravda

Po odstranění rovnátek, můj zubař mě pochválil za můj krásný „Hollywoodský“ úsměv. Nicméně, několik měsíců poté, jsem si všiml dalších, méně dechberoucích změn. Mé zuby, kdysi tak bílé a zářící, začaly vykazovat známky opotřebení a skvrn. Skvrny se postupně měnily na malé vrásky a trhliny a během měsíce hrůzy, dokonce i části mého zubu začaly opadávat. Ano, můj drahocenný zub, hrdinský přeživší několika let boje s rovnátky, byl teď na pokraji zničení.

V tomto stádiu jsem začal vážně uvažovat o své budoucnosti jako bezdomovec bez zubů, který bude potulovat ulicemi Plzně a vždy se usmívat širokým, ale zubním úsměvem. Ale pak jsem si vzpomněl, že existují lidé, kteří se zabývají opravou zubů. Zubaři! To mi dospělo, že je čas navštívit jednoho z nich a přijmout moji cestu k záchraně zubů.

Rady a tipy: Jak jsem zvládl zničené zuby

První krok, který jsem udělal, bylo navštívení zkušeného specializovaného zubaře. Zubařka mi ukázala, co se stalo s mými zuby a proč. Poté jsme hledali nejlepší řešení pro můj problém, a to bylo něco, co jsem nikdy předtím nezvážil - porcelánové korunky. A tak mi moje zničené zuby skrze tyto korunky dostaly druhou šanci.

Porcelánové korunky jsou velmi silné a vydrží řadu let. Jsou také velmi estetické, protože vypadají jako skutečné zuby. Měl jsem trochu strach z celého procesu, ale bylo to jen kvůli mé neznalosti. Když jsem poslouchal a sledoval, jak se korunky vyrábějí a instalují, byl jsem ohromen. Tento pokrok v medicíně mi doslova vrátil úsměv.

Rád bych vám dal několik tipů, které mi pomohly zvládnout zničené zuby. Především je důležité udržovat dobrou ústní hygienu. Čištění zubů po každém jídle, použití zubního nitra, pravidelné návštěvy zubaře - to vše je důležité. Pamatujte, že prevence je lepší než léčba. Také je důležité jíst vyváženou stravu. Omezení sladkostí a cukru v dietě vám pomůže chránit zuby.

Osobní příběh: Moje cesta ke zdravým zubům

Nemusíte si dělat starosti, nebude to příběh o utrpení. Je to spíše o tom, jak jsem se zamiloval do péče o své zuby. Když mi bylo 15 let, měl jsem svůj první zub s kazem. Měl jsem strach z návštěvy zubaře, takže jsem čekal, až se bolest stane nesnesitelnou. Když jsem konečně šel, zubař mi musel zub vytrhnout.

Byl to moment obratu pro mé zuby. Začal jsem o svých zubech pečovat mnohem více. Používal jsem všechny druhy zubních past, kartáčků a ústních vod. Dokonce jsem začal jíst méně cukrů a nápojů s vysokým obsahem kyselin. Bylo to pro mě těžké, protože jsem miloval sladké věci, ale moje zuby byly důležitější.

V dnešní době, po všech těchto zážitcích, bych měl rád, kdyby se moje příběh stal motivací pro ty, kteří čelí podobným problémům. Nikdy není pozdě začít pečovat o své zuby. Ať už jste v jakékoliv situaci, vždy existuje cesta k lepšímu úsměvu. Mějte na paměti, že váš úsměv je jeden z nejkrásnějších dárků, které můžete dát světu, tak proč mu neposkytnout tu nejlepší péči?

Populární tag : rovnátka poškozené zuby péče o zuby osobní zkušenost


Napsat komentář