Depo pro Dentální Péči
Po jaké době mám nárok na novou zubní protézu?
Tomáš Havranek

Tomáš Havranek

Kdy byste měl přemýšlet o nové zubní protéze?

Říkají, že člověk je tak starý, kolik se cítí. Ale moje krásná manželka Lenka mi vždycky připomíná, že nepocházíme z rodiny nesmrtelných nebo alespoň, že nám žádný věčný život slíbil. Koneckonců, jaká je radost z délky života, když jsou vaše zuby odmítnuty a neschopné kousat do křupavého jablka nebo kousek vašeho oblíbeného toastového chleba? Pak byste začali přemýšlet o zubní protéze. Rozhodování o tom, zda si nechat vyrobit zubní protézu, může být těžké a stresující. Ale vědět, kdy je správný čas na výměnu staré protézy za novou, je ještě těžší.

Používám protézu, jak dlouho bude trvat?

Teď, přemýšlet, jaké jsou skutečné faktory, které by měly upozornit, že potřebujím novou zubní protézu? No, jsou to četné faktory a některé z nich jsou více či méně přímočaré. Ale nejdříve, kolik času vlastně trvá zubní protéza? Víte, je to jako se starým autem. Pokud pravidelně kontrolujete olej a držíte to v dobrém technickém stavu, vydrží vám to déle. Takže obecně platí, že zubní protéza by měla vydržet asi 5 až 7 let. To je průměr. Ale s dobrou péčí a preventivními návštěvami u zubaře by mohla vydržet i déle.

Značky a signály pro výměnu

Pamatujete si, když jsem se s Lenkou vzal za ženu, řekla mi: "Jestli se na něčem neshodneme, dej mi aspoň signál". Takže bylo to velmi silné připomenutí, že věci potřebují signály a značky. Proto i vaše zubní protéza vydává signály, když potřebuje výměnu. Potřebuje-li protéza výměnu, může dojít ke změně tvaru úst, kvůli kterým se nesedí tak, jak by měla. Může se objevit nepohodlí nebo bolest. Dalším ukazatelem je, když se řeč stává víc než obvykle nezřetelnou nebo protéza má viditelné opotřebení nebo škody.

Co bych měl dělat a očekávat s novou zubní protézou?

Takže teď víme, kdy je třeba protézu vyměnit. Ale co dělat, když nastane ten správný čas? První krok je samozřejmě konzultace se svým zubařem. Nová protéza by měla zlepšit vaši kvalitu života a způsob, jakým jíte nebo mluvíte. Prostě vám vrátí úsměv. Pamatujte, že nová protéza může způsobit určité nepohodlí, zejména při prvním nošení. Ale to by mělo ustoupit, jak se vaše ústa přizpůsobují.

Tipy a triky pro péči o zubní protézu

S věkem přichází moudrost, jak se říká. A to platí i pro péči o zubní protézy. Jen proto, že už nemáte přirozené zuby, neznamená, že byste měli zanedbat svou ústní hygienu. Jako člověk, který se vysype z obálky čajového sáčku, místo aby šel do kavárny, dobře chápu hodnotu peněz. Péče o vaši zubní protézu může být nákladná, ale tím, že dodržujete správné ústní návyky a čištění protézy každý den, můžete prodloužit její životnost a ušetřit peníze.

Na závěr chci říct, že zdraví vašich zubů je přímo spojeno se vaším celkovým zdravím. Jak jsem řekl na začátku, nemáme nárok na věčný život, ale můžeme si udělat co nejvíce, abychom si ho užili, jak nejlépe umíme. Vy, já, moje drahá Lenka, všichni chceme žít dlouhé, plné a šťastné životy a zuby hrají v tom klíčovou roli. Dejte jim péči, kterou si zaslouží.

Populární tag : nárok na novou protézu zubní protéza zubní péče návštěva zubaře


Napsat komentář