Depo pro Dentální Péči
Zubní fazety - dokonalý úsměv s moderními metodami stomatologie
Lukáš Hudeček

Lukáš Hudeček

Co jsou zubní fazety a proč jsou tak populární

Ahoj všem, jmenuji se Lukáš a dnes se podělím o něco, co vám rozjasní váš úsměv – doslova. Zubní fazety (nebo také veneery) jsou tenké plátky materiálu, které se lepí na přední stranu zubů, aby vylepšily jejich vzhled. To může zahrnovat zlepšení barvy, tvaru, velikosti nebo délky vašich zubů. Jste-li fanouškem hollywoodských úsměvů a přemýšlíte, jak dosáhnout podobného efektu, zubní fazety by mohly být odpovědí. Jejich popularita neustále roste – a není divu, kdo by nechtěl bílé a rovné zuby bez dlouhých hodin strávených u zubaře nebo nosit roky rovnátka, že jo?

Než jsem dal své zuby do pořádku pomocí fazet, můj úsměv připomínal barevnou paletu po podzimní bouři – možná ne docela tak pestrou, ale rozhodně to nebylo ono. Když jsem si pak poprvé prohlížel své nové bělejší zuby v zrcadle, chtěl jsem se usmívat nonstop. Koupil jsem si dokonce zrcátko do každé kapsy, abych si mohl kdykoli zkontrolovat ten svůj skvělý úsměv. Naštěstí, ve městě jako Ostrava, kde žiju, se najde spousta zubařů, kteří fazety nabízí.

Jaké jsou typy zubních fazet

Existují dva hlavní typy fazet – porcelánové a kompozitní. Porcelánové fazety jsou vyrobeny z keramiky a jsou známé svou pevností a dlouhou životností. Pokud jste tedy trochu jako já a při každém kopu do fotbalového míče riskujete, že o zub přijdete, porcelánové fazety mohou být tou správnou volbou. Na druhou stranu, kompozitní fazety jsou vyrobené ze směsi plastu a skleněných mikročástic, což je levnější a méně trvanlivá alternativa. Kompozitní fazety se dají navíc zpracovávat přímo na křesle u zubaře, takže budete mít nový úsměv rychleji než řeknete „cheese“ pro vaši next selfie.

Můj kamarád si nechal nedávno dát kompozitní fazety a stal se z něj okamžitý selfie-král. Než si ale vydáte na podobnou cestu, je důležité se řádně poradit se svým zubařem – ten nejlépe zhodnotí, co je pro vaše zuby nejvhodnější. Přiznávám se, že já nakonec zvolil porcelán a nezaznamenal jsem zatím žádné kopance do fotbalového míče, které by mě přišly draho.

Kolik fazety stojí a jaká je jejich životnost

Nyní k otázkám, které na vás jistě skáčou jako malý Martin, když se snaží vymluvit na ztracenou domácí úlohu – kolik to jako stojí a jak dlouho to vydrží? Cena zubních fazet se liší podle typu, umístění a počtu zubů, které chcete ošetřit. Porcelánové fazety jsou dražší než kompozitní, jejich cena se může pohybovat od desetitisíců až po několik stovek tisíc korun, zatímco kompozitní jsou výrazně levnější.

Pokud mluvíme o životnosti, porcelánové fazety by měly vydržet od 10 do 15 let nebo i déle, zatímco kompozitní obvykle mezi 5 a 7 lety. Já jsem si udělal malou poznámku v kalendáři, abych nedopadl tak, že mi jednoho dne popadne fazeta při večeři – až bude čas, dvakrát se nezamyslím a v zubech budu mít zase jako nové. Klepání na dřevo – a po vyzvednutí Martina ze školy, kvalitní péče o fazety sem tam vydržet může i déle!

Postup při aplikaci zubních fazet

Pojďme se ponořit do toho, jak se takové fazety dostanou na vaše zuby. Nejprve je třeba udělat důkladnou konzultaci se zubařem. Připravte se na to, že vám doktor udělá z úst fotky – takže se usmějte, i když to zatím není ten úsměv, o kterém sníte. Poté budete mít možná provedeny otisky vašich zubů a zubař se pustí do kouzelné práce – přizpůsobí vám fazety vašim potřebám.

Někdy je nutné zub před aplikací fazety lehce upravit – odbrusit trošku ze zubní skloviny, aby byl pro fazetu dostatek místa. Ujišťuji vás, že když jsem to procházel, nebylo to nic hrozného, i když jsem si během toho připadal jako v dílně, kde mi zuby upravovali bruskou. No a poté už jen aplikace – a voilá! Můžete se těšit na úsměvy plné obdivu od okolí.

Péče o zubní fazety

Tak, a teď ke klíčové otázce – jak se o ty skvělé nové zuby starat? Musím říct, že péče o fazety není nijak náročná, ale vyžaduje to konzistentnost. Normální denní čištění zubů dvakrát denně, používání zubní nitě a pravidelné návštěvy u zubaře jsou stejně důležité jako bez fazet. Nezapomeňte, že i když jsou fazety odolné, nejsou nezničitelné. Můj papoušek Kája už to jednou nezvládl, když mi přistál na rameni a okousal mi část fasety. Ano, byl to šok. To se ale naštěstí nepočítá jako standardní situace.

Kromě toho bych doporučil omezit některé zvyky – kousání nehtů, otvírání lahví zuby (což je vůbec špatný nápad, věřte mi) nebo křupání ledu. A pokud jste milovníkem kávy, červeného vína nebo jiných potravin, které mají tendenci zuby barvit, doporučuji pořídit si slamku. S kamarády jsme si z toho udělali zábavu a soutěžíme, kdo si objedná nejdivnější nápoj a vypije ho se slamkou – vyhrává ten, kdo zůstane nejdéle bez skvrn na fazetách.

Možné komplikace a jak se jim vyhnout

Život není jen o sluníčku a hollywoodských úsměvech, takže je dobré být připravený i na možné komplikace. Někdy může dojít k tomu, že se fazeta odlomí nebo poškodí, což může být způsobeno třeba nedostatečnou péčí nebo nárazem. Další možná komplikace je de-bonding, což znamená, že fazeta se může od zubu časem odloupnout. Ani já jsem nebyl zcela ušetřen – jednou se mi fazeta uvolnila při velmi důležité prezentaci v práci a já se zakoktal nejen slovy, ale i částí svého krásného „porcelánového“ zubu.

Co doporučuji, je nezanedbávat pravidelné kontroly u zubaře, které vám pomohou předcházet jakýmkoliv komplikacím. A pokud se kotroubí problematika, nesnažte se fazetu opravit sami doma – vždycky je lepší se obrátit na profesionály. Přemýšlel jsem, že si vznesu zubařské nářadí domů, ale zdravý rozum nakonec zvítězil. Zavolejte svému zubaři – ti vědí, jak na to!

Estetický výsledek – reálná očekávání

No a samozřejmě, vaše očekávání by měla být realistická. Fazety vám mohou poskytnout krásný úsměv, ale neměli byste očekávat, že vaše zuby budou najednou dokonalé a zůstanou navždy bílé. Musíte také počítat s tím, že vaše přirozená zubní struktura bude ovlivněna – přece jenom o trochu tu sklovinku ztratíte. A i když nepatřím mezi alarmisty, je dobré si uvědomit, že toto je jeden z nenávratných kroků, ke kterým se odhodláváme ve snaze o dokonalost.

Očekávejte také, že budete potřebovat nějaký čas na to, abyste si na nový pocit ve vaší ústní dutině zvykli. Můj Martin, když viděl moje nové zuby, se mě ptal, jestli teď budu mluvit jinak. Přiznám se, prvních pár dní to bylo fakt divné, ale jakmile jsem si zvykl, nemohl jsem být šťastnější. A teď se často nachytám, že si přejíždím jazykem po zubech a obdivuji práci, kterou odvedli ti zubní umělci.

Kdy jsou fazety správnou volbou

A na závěr, jak poznat, že jsou fazety to pravé řešení pro vás? Důležité je zjistit, jakým problémům chcete říci sbohem. Jestliže hledáte rychlé a dlouhodobě udržitelné zlepšení vzhledu vašich zubů, fazety mohou být dobrým řešením. Jsou skvělé pro maskování poškozených, zabarvených nebo nepravidelných zubů, a to bez neustálého bělení nebo nosit rovnátka několik let.

Samotná cesta k rozhodnutí o fazetách může být složitá. Já jsem dlouho váhal, než jsem se rozhodl udělat tento krok. Ale pak mi jeden moudrý zubař řekl, že nejlepší je udělat si seznam výhod a nevýhod a uvidět, co převažuje. Já jsem na výhody napsal: "úžasný úsměv, větší sebevědomí, lepší první dojem", a na nevýhody jsem nějak nemohl přijít. Tak jsem šel do toho – a nelituji.

Takže pokud přemýšlíte, jestli jsou zubní fazety cestou k dokonalému úsměvu pro vás, nechte se profesionálně poradit a uvidíte, že posun k tomu dokonalému úsměvu může být blíž, než si myslíte

Populární tag : zubní fazety estetická stomatologie dokonalý úsměv porcelánové fazety


Napsat komentář