Depo pro Dentální Péči
Až do kořene: Detailní pohled na názvy jednotlivých zubů
Monika Gajdošová

Monika Gajdošová

Úvod do světa našich zubů

Každý z malých bílých členů naší ústní rodiny má své jméno a roli. A řeknu vám, že každý si zaslouží svůj vlastní oslavný song. Než ale začneme zubní hymnu hlasitě odzpívat, pojďme se podívat na jednotlivé názvy zubů, na jejich účely a specifické vlastnosti, které je odlišují od ostatních členů jejich zubní rodiny.

Odtajnění korunní říše: pochopte své stoličky

Tak začneme s nejzápadnějšími zuby, které jsou považovány za pevný základ naší korunní říše - našimi stoličkami. To jsou ti zuby, které mají v našem ústech nejtěžší úkol. Jsou to síly, které rozlámou tvrdý ořech i silný chleba. Mohou vypadat robustně, ale každá stolička je jedinečná, stejně jako zásnubní prsten, který trvale nosíme.

Zajímavý fakt? Pokud jste kdy čelili zubním problémům se stoličkami, pravděpodobně to byly moudrostní zuby. Tyto naše nejmladší a nejproblematičtější zuby se objeví až ve věku mezi 17 a 25 lety a často jsou tak "moudré", že si najdou vlastní cestu růstu, která někdy není v souladu s plánem našich ostatních zubů. Osobně si pamatuji na bolesti, když mi rostly moudrostní zuby a řeknu vám, moudré nebo ne, byla to jedna z nejméně zábavných zkušeností mého života!

Hrdinové přední linie: Správný druh řezáků

Let's move on od našich věrných stoliček k řezákům, které jsou hrdiny naší přední linie. Když se něco blýská v našem úsměvu, znamená to, že naši řezáci udělali dobrou práci a zaslouží si pořádnou pochvalu. Jejich hlavní úkolem je kousat potravu, ale nezapomínejte - když mluvíte, váš hlas také využívá řezáky jako rezonanční komoru.

Ráda bych zmínila jednu zábavnou skutečnost. Kdybychom nechali naše řezáky růst, jako to dělají zubatci, mohli bychom skončit s působivými kly. Ale naštěstí nám naše tělo dává jen přesně tolik, kolik potřebujeme. A já jsem za to strašně vděčná, protože se mi nechce přijít na schůzku s kamarádkami s obličejem plným dlouhých kly!

Mediální hvězdy: Vaše špičáky v záři reflektorů

Další na našem seznamu jsou naši klienti napříč všemi médii - špičáky. Tyto zuby jsou dokonalou kombinací zubního designu a funkcionality. Pokud se podíváte do zrcadla, určitě je uvidíte. Jsou to ty zuby, které vypadají trochu ostřeji než ostatní a které by nás mohly přeměnit v upíra při úplňku.

Je pravda, že naši špičáci jsou velmi oblíbení ve světě filmů a televize. Jistě si vzpomínáte na své oblíbené hollywoodské upíry s jejich působivými špičáky. Ale ve skutečnosti mají tyto zuby hlavní roli v procesu stravování, protože nám pomáhají trhat potraviny.

Předmluvci těla: Průzkumníci vašeho ústního prostoru - přední stoličky

Konečně bych ráda upřela pozornost na naše přední stoličky. Když otevřete ústa a podíváte se na své zuby v zrcadle, první věc, kterou uvidíte, jsou vaše přední stoličky. Tyto zuby vás reprezentují před světem a fungují jako vyjednávači mezi vaším tělem a světem venku.

Mohou být považovány za méně „přitažlivé" než jejich okázalejší kolegové, ale jejich roli nesmíme podceňovat. Tito zuby jsou našimi prvními průzkumníky, když jde o jídlo. Když koušete do apple, jsou to oni, kteří udělají první skok a prozkoumají terén. Takže při příštím koušení do jablka, snad je oceníte trochu víc.

Každý ze čtyř typů zubů má svůj vlastní význam a funkci. Už to není tajemství, že naše tělo je neskutečně sofistikovaný systém, kde má každá součást svou vlastní, specifickou roli. Příště, když si vyčistíte zuby, můžete jim poděkovat za veškerou tu těžkou práci, kterou kadý den dělají pro vás. Nebo třeba při příští návštěvě zubaře alespoň správně identifikujete, který z vašich malých bílých přátel potřebuje pomoc.

Populární tag : zubní anatomie názvy zubů péče o zuby stomatologie


Napsat komentář