Depo pro Dentální Péči
Estetické fazety: Jak dlouho vydrží?
Václav Kopecký

Václav Kopecký

Estetické fazety: Co jsou a proč jsou tak oblíbené?

Je tomu už několik let, kdy jsem poprvé slyšel o estetických fazetách. Co jsou, se ptáte? No, pokud jste už někdy obdivovali dokonalý hollywoodský úsměv slavných filmových hvězd, pravděpodobně jste se setkali s výsledkem práce estetických fazet. Fazety jsou tenké plátky keramického porcelánu, které jsou přilepeny na přední stranu zubů, aby vytvořily symetrický a bílý úsměv.

Oblíbeny se staly díky tomu, že mohou rychle a relativně jednoduše změnit vzhled našich zubů. Chybí vám zub? Fazetou to vyřešíme. Máte zažloutlé zuby? Fazety vám dodají perlově bílý úsměv. Ale jak dlouho takovéto estetické zákroky vydrží?

Jakou dobu lze očekávat, že fazety vydrží?

Teď přichází ta nejdůležitější část. Jak dlouho tedy doopravdy vydrží fazety? Přirovnal bych to k autu. Jak dlouho vydrží vaše auto, závisí na tom, jak o něj pečujete. Pokud vezmeme v úvahu průměrnou péči, můžeme očekávat, že fazety vydrží mezi 10 až 15 lety.

Ale musíme myslet na to, že každý z nás je jedinečný, a tak bude i jeho péče o zuby, strava, návyky. Všechny tyto aspekty ovlivňují životnost našich fazet. Jestliže se o ně pečlivě staráte, pravidelně navštěvujete zubaře a dodržujete doporučení ohledně stravy a čištění, pak mohou vydržet až 20 let.

Chtějí fazety speciální péči?

Fazety sice vypadají jako křehké, ale ve skutečnosti jsou velmi odolné proti zubnímu kazu a plaku. Samozřejmě, že potřebují určitou péči, ale není to nic, co by znamenalo velkou změnu vašeho režimu ústní hygieny.

Nejdůležitější je pravidelné čištění zubů, minimálně dvakrát denně, a používání mezizubního kartáček po každém jídle. Fazety také ocení používání antiseptických ústních vod, které předcházejí tvorbě zubního plaku.

Existují nějaká rizika spojená s fazetami?

Ano, existují. Není to nic, čeho by se mělo panikařit, ale je dobré se toho vědomit. Jedním z rizik je například možnost, že se fazeta oddělí od původního zubu. Ale pokud se tak stane, je to snadné opravit, stačí jen znovu připevnit.

Další riziko může být citlivost zubů po zákroku. Ale i tento problém se dá vyřešit, použitím speciálních zubních past pro citlivé zuby a pravidelnými návštěvami u zubaře. Prostě si musíme uvědomit, že jakákoli zubní práce může přinést určitá rizika.

Kdy je nejlepší čas na získání fazet?

No, osobně si nemyslím, že existuje „nejlepší“ čas na získání fazet. Je to velmi individuální. Ale je důležité si uvědomit, že tento typ estetické zubní práce by neměl být první volbou pro mladé lidi, jejichž zuby se stále vyvíjejí. Fazety jsou nejlepší pro dospělé, kteří si přejí vylepšit vzhled svého úsměvu.

Moje manželka Eva – a pardón, musím se zastavit a podotknout, že je to nejkrásnější žena na světě – si nechala udělat fazety ve svých čtyřiceti letech. Byla s nimi velmi spokojená a zároveň nám to pomohlo představit našim dětem Matoušovi a Sáře důležitost péče o zuby.

Operační režim [Online]. Dostupné z: http://www.bind.cz/DBSSto [Cit. 2020-04-06]. Operační režim [Online]. Dostupné z: http://www.bind.cz/DBSSto [Cit. 2020-04-06]. Operační režim [Online]. Dostupné z: http://www.bind.cz/DBSSto [Cit. 2020-04-06]. Operační režim [Online]. Dostupné z: http://www.bind.cz/DBSSto [Cit. 2020-04-06].

Populární tag : Estetické fazety délka životnosti fazet údržba fazet estetická stomatologie


Napsat komentář