Depo pro Dentální Péči
Jak léčit zánět pod zubem?
Lukáš Hudeček

Lukáš Hudeček

Rozpoznání zánětu pod zubem

Už Vás někdy probudila uprostřed noci ostrá bolest v zubech? Jestliže ano, teď už budete vědět proč. Často se jedná o zánět pod zubem. Tento zánět může být způsoben buďto infekcí nebo zubní kaz. Zánět se obecně projevuje bolestí a otokem. V některých případech může bolest postihnutých zubů vyzařovat do čelisti nebo do ucha. Zánět pod zubem se může projevovat i tvorbou hnisu, který je viditelný na dásni blízko postiženého zubu. Hnis může také proniknout do dutiny ústní a způsobit nepříjemný zápach. Přestože jsou tyto příznaky nepříjemné a bolavé, jsou důležité. Je to způsob, jak nám tělo signalizuje, že něco není v pořádku.

Jak se zánětu pod zubem vyhnout?

Nechoďte do toho naslepo. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout zánětu pod zubem, je pravidelná a důkladná ústní hygiena. Nezapomeňte si čistit zuby alespoň dvakrát denně a nepřehlížejte důležitost dentálního nitě. Zubní pasta s fluoridem, antibakteriální ústní voda a pravidelné návštěvy u zubního lékaře jsou také klíčovými faktory v prevenci zánětu pod zubem. Na druhou stranu, pokud jste kuřák, měli byste přestat. Kromě toho, že kouření zvyšuje riziko vzniku zánětu pod zubem, také zpomaluje hojení a zvyšuje riziko komplikací.

Co byste měli dělat, pokud si myslíte, že máte zánět pod zubem?

Pokud si myslíte, že máte zánět pod zubem, neváhejte a vyhledejte zubního lékaře. Ignorování zánětu pod zubem může vést k vážným komplikacím, včetně abscesu, šíření infekce do jiných částí těla a dokonce i ztráty zubu. Řekněte svému zubaři o všech příznacích, které máte. Je možné, že budete muset podstoupit vyšetření zuba a rentgen. Lékař může rozhodnout o léčení zánětu pomocí antibiotik nebo jiných léků. V extrémních případech může být nutné odstranit postižený zub.

Léčení doma versus ošetření u zubaře

Při léčení zánětu pod zubem doma je důležité chápat, že se většinou jedná o dočasnou úlevu od bolesti a nepříjemných příznaků, zatímco se čeká na ošetření u zubaře. Tedy, domácí léčba v žádném případě nenahrazuje odbornou péči. Mezi některé osvědčené domácí léky patří oplachování úst solným roztokem, komprese studeným obkladem u místa bolesti, nebo použití bolesti tišících gelů a mastí. Přestože tyto metody mohou zmírnit bolest a otok, žádná z nich nevyřeší příčinu zánětu. Proto je vždy nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Long-term recovery and preventative measures

Long-term recovery from a dental abscess involves a combination of dental treatment and good oral hygiene. It may be necessary to have the affected tooth extracted, or you may need a root canal treatment. Once the tooth has been treated, it is important to keep the area clean to prevent further infection. Regular brushing and flossing, along with regular dental check-ups, can help keep your mouth healthy. In addition, avoiding tobacco and reducing your intake of sugary foods and drinks can decrease the risk of developing other dental problems in the future.

Populární tag : zánět zubu léčba zánětu zubní bolesti domácí zubní léčba


Napsat komentář