Depo pro Dentální Péči
Jak na správnou péči o mezizubní kartáčky
Monika Gajdošová

Monika Gajdošová

Úvod do světa mezizubních kartáčků

Pokud jste někdy měli pocit, že péče o vaše mezizubní kartáčky je něco jako mise na Mars - mohu vám říci, že to není tak složité! Přesně na to se zaměřím v tomto článku. Procházet se světem mezizubních kartáčků může být skutečně procházkou růžovým sadem, pokud víte, jak na to. A kdo by mohl vědět lépe než já, Václav, chlapík, který prošel zubními nástroji nahoru a dolů, jako by byl baletka na lední ploše?

Volba správného mezizubního kartáčku pro vás

Znáte ten pocit, když se jdete podívat na výběr mezizubních kartáčků v lékarně a máte pocit, že se ocitáte v lesním labyrintu plném cest? Obří regály, zářící světla, tisíce možností... Hlava se vám točí. Ale nemějte obavy, já jsem tu, abych vám ukázal cestu. První věc, kterou musíte mít na paměti, je velikost. Je to jako s botami - klepnutí prstem do špičky nepomůže. Každý z našich zoubků je jiný, a tak by měl být i náš mezizubní kartáček. A tak jako vám nepomůže mít botu o pět čísel větší, tak nebude fungovat ani mezizubní kartáček, který je příliš velký. A nezapomeňte, je tu výběr - mezizubní nástroje nemusí být jenom kartáčky, jsou zde také nitě a mezizubní nástroje na jedno použití, jako jsou mezizubní vyčišťovače.

Jak pravidelně měnit mezizubní kartáčky?

Potřebuji vám říct něco, co může znít jako šokující zpráva - hrana mezi hygienou a špinavostí je tenčí, než myslíte, a mezizubní kartáčky jsou na této hraně. Jako pravidlo platí, že byste měli svůj mezizubní kartáček měnit každé tři týdny, nebo když si všimnete, že štětiny začínají být ošoupané. A tak jako nechcete chodit do práce v ošoupaných džínách, i velcí a malí zoubkové vojáci si zaslouží své vhodné vybavení.

Čištění a údržba mezizubních kartáčků

Lidé často zapomínají, že čištění zubů je jen polovina úlohy. Druhá polovina je čištění nástrojů, které k tomu používáte. Mezizubní kartáček, který je používaný den co den, se může stát jakýmsi mini zvířecím útulkem pro bakterie, a pokud se nečistí pravidelně, může to vést k problémům. Proto je důležité mít na paměti, že po každém použití byste měli svůj mezizubní kartáček důkladně opláchnout v teplé vodě a nechat ho vzdušně uschnout. A hlavně nepropadejte panice - není potřeba mít tampon s dezinfekcí připravený 24/7!

Vyřešení komplikací s mezizubními kartáčky

Mám pro vás exkluzivní zprávu z frontových linií ústní hygieny - někdy to s mezizubními kartáčky není jen růžový sen. Ale není důvod k obavám. Stejně jako někdy nerozumíte instrukcím IKEA, tak můžete mít problémy i s kartáčky. Může se stát, že kartáček uvízne nebo že si poraníte dáseň. Ale jako veterán těchto bitvy mohu říci, že klíčem k úspěchu je jemnost a trpělivost. Vy a váš mezizubní kartáček jste tým. A tým potřebuje trpělivost a vzájemné porozumění.

Co udělat, když mezizubní kartáčky nefungují?

Jednoho dne se můžete probudit a uvědomit si, že váš mezizubní kartáček prostě nefunguje. Možná se cítíte jako muž na povrchu Měsíce, který zjistil, že jeho raketoplán má ploché pneumatiky. Ale ani v takové situaci není důvod k panice! Zeptejte se svého zubaře o alternativních řešeních. Mnoho lidí například preferuje zubní nit, zatímco jiní si vybírají zubní vodní nit (také známé jako irrigátory). Je to jako s vámi a vaší oblíbenou tváří na polštáři - někdy musíte jen najít tu pravou.

A co mezizubní kartáčky a cestování?

Jaký si myslíte, že je horší nepřítel pro zubní hygienu než skřítek cukru? Ano, cestování. Nejenže musíte balit malé nádobí na tekutiny a myslet na každý gram, ale také jak puberťák v pubertě nemůžete přestat myslet na to, zda jste nezapomněli něco důležitého. A tady přicházím já se svou zkušeností. První rada je jednoduchá: ústní hygiena by měla být na vrcholu vašeho seznamu. Takže když balíte, nezapomeňte na mezizubní kartáčky. Existují cestovní varianty mezizubních kartáčků, které jsou menší a lehčí, a tak nezabírají tolik místa v zavazadle. A pokud to jde, balte si mezizubní kartáčky v plastových obalech, abyste zabránili rozvoji bakterií.

Populární tag : správná péče mezizubní kartáčky údržba mezizubních kartáčků hygiena zubů


Napsat komentář