Depo pro Dentální Péči
Jak opravit odhaleny Krcek?
Eliška Kopecká

Eliška Kopecká

Příprava Krčku pro Opravu

Moje drahé přátelé, oprava odhaleného krčku je mnohem jednodušší, než si myslíte. Začněme tím, že naše krčky připravíme pro opravu. K prvnímu a základnímu kroku patří důkladné vyčištění povrchu. Při čištění je důležité se vyvarovat tvrdých kartáčů nebo agresivních čisticích prostředků, které by mohly situaci ještě zhoršit. Místo toho doporučuji použít měkký hadřík namočený v mýdlové vodě, který povrch krčku něžně očistí. Stejně tak můžete použít speciální čisticí prostředky pro dřevo, které jsou k dispozici na trhu. Pokud jsou některé špinavé partie opravdu tvrdohlavé, můžete zkusit kartáček na zuby.

Je třeba dodat, že kdysi jsem potkala jednu paní, která mi řekla, že svůj krček čistí zubní pastou a kartáčkem. Cítím se nucena říci, ačkoliv to bylo hodně kuriózní, tak tento přístup bych asi nedoporučila. Koneckonců, každý je ale svého štěstí strůjcem, že?

Seřízení Krčku

Druhým krokem, o kterém bych vám ráda pověděla, je seřízení krčku. Tento proces bývá docela náročný a je snadné se v něm ztratit, takže důkladně poslouchejte. Seřízení je důležité zejména u starších krčků, které měly v průběhu let tendenci se vypouštět či propadat. Pro seřízení budete potřebovat několik nástrojů, včetně přesného metru a šroubováku.

Otáčením šroubu v horní části krčku můžete měnit jeho výšku. Cílem je dosáhnout ideálního seřízení, kdy struny dotýkají prstenců v přesných místech. Pokud nejste jistí, jak seřízení provést, doporučuji vám svěřit tuhle práci odborníkovi. Toho času nemám příběh týkající se seřizování krčku, protože jsem si toho vždy hleděla sama. Ale buďte si jisti, až nějaký příběh budu mít, určitě ho s vámi sdílím!

Správná Volba Laku

Další důležitou věcí při opravě krčku je výběr správného laku. Ne každý lak je totiž vhodný pro všechny typy dřeva. A tak jako je důležité seřídit struny, je stejně důležité zvolit vhodný lak.

Obecně platí, že pro tvrdé dřevo, jako je třeba dub nebo ořech, je nejlepší volbou olejový lak. Ten dokáže proniknout do hloubky dřeva a zároveň dřevo chrání před vodou a vlhkostí. U měkčích dřevin, jako je smrk nebo borovice, je naopak vhodnější použít akrylátový lak. Ten tvrdne rychleji a navíc dřevo nežloutne.

Apikace Laku

Dobře, takže jsme se probrali k výběru a nyní přichází nejdůležitější část - aplikace laku. Lak je třeba nanášet tenkou vrstvou a postupně ho aplikovat do všech koutů a škvír. Pro aplikaci laku doporučuji použít malý štětec nebo vatový tampón.

Pokud se vám do toho vůbec nechce, můžete zkusit použít sprejový lak. Sprej je ideální pro rovnoměrné nanesení laku a je snadný na použití. Ale upozorňuji, sprejový lak se rychle spotřebuje, takže ho budete pravděpodobně potřebovat více.

Nátěr

Na více vrstvách nátěru záleží! I když se vám může zdát, že jeden nátěr je dostačující, věřte mi, že tomu tak není. Každý nátěr by měl být nanesen tenkou vrstvou a po každém nátěru by mělo následovat důkladné vysušení. Celkově byste měli nanést alespoň tři vrstvy laku.

Ještě jedna důležitá věc - mezi jednotlivými nátěry musíte povrch jemně přebrousit jemným brusným papírem. Tím odstraníte případné nerovnosti a příští vrstva se lépe chytne.

Kontrola Opravy

Když máte pocit, že jste s opravou hotovi, je třeba to ještě jednou pečlivě zkontrolovat. Zvláště se zaměřte na to, jestli je lak rovnoměrně rozetřený a jestli jste někde nezapomněli nanést nátěr. Všechny šrouby a komponenty také zkontrolujte, zda jsou řádně utaženy a jestli nic nevrže.

Někdy může být těžké zjistit, kde je problém, pokud něco nefunguje správně. Proto doporučuji pověsit krček na zed s přední stranou dolů a prohlédnout si ho pod jiným úhlem. Takto se mi jednou podařilo odhalit nepovedený nátěr, který bych jinak přehlédla!

Finální Doteky

Jakmile jste s opravou spokojení, je čas na poslední doteky. Jemně přebrušte celý povrch krčku a poté naneste závěrečný lak. Pokud byste chtěli, můžete také přidat nějaké dekorativní detaily nebo zlatou nebo stříbrnou polevu. Není to nutné, ale malé detaily mohou dodat krčku jedinečný a originální nádech.

Závěrem bych chtěla dodat, že oprava krčku je skvělý způsob, jak se naučit něčemu novému a zároveň si užít hodiny kreativní práce. A když to všechno dokončíte, můžete se konečně usadit, relaxovat a vychutnat si krásu svého dokončeného krčku. A kdo ví, možná si při té příležitosti něco zahrajete!

Populární tag : Oprava krčku DIY krček návod na opravu domácí řemesla


Napsat komentář