Depo pro Dentální Péči
Jak vypadají zuby kuřáka?
Václav Kopecký

Václav Kopecký

Anatomie zubů a funkce ústní dutiny

Nemůžeme si pomoci, ale mluvit o zubech kuřáka bez toho, aniž bychom nejdříve vyjasnili některé základní pojmy. Co jsou to vlastně zuby? Zuby jsou tvrdé struktury umístěné v ústní dutině, které nám pomáhají při trávení tím, že rozdrtí potravu na menší kousky. No jo, může to znít trochu suše, ale věřte mi, ani byste nechtěli vědět, jak by to bylo bez nich. Kdybychom neměli zuby, byli bychom odsouzeni k žvýkání gumiček a do konce dnů bychom se museli vyhýbat tuhým potravinám. Vřele doporučuji každému, ať si cení svých zubů, jsou to skvělé malé nástroje, které nám příroda nadělila.

Jak kouření ovlivňuje zuby

Pravděpodobně si říkáte: "No a co na tom, že kouřim? Nechci si něco másto brambor". Ale věřte mi, kouření zubům nesvědčí a to ani zdaleka. Když kouříte, kouř proniká vaším tělem až ke kořenům zubů v gumách, kde způsobuje řadu poškození. A nejhorší na tom je, že si to často ani neuvědomíte, dokud není příliš pozdě.

Důsledky kouření pro ústní dutinu

Kouření je jako splácení hypotéky s extra vysokými úrokovými sazbami. Platíte nejen za svou závislost, ale také za škody, které tato závislost způsobuje vašim zubům. Mezi těmito škodami může být zvýšené riziko zubního kazu, zánětu dásní, úbytku kosti v ústní dutině a dokonce i rakoviny ústní dutiny. Toto jsou jen některé z možných následků, které mohou nastat. Rád bych řekl, že to nejsou žádné věci na lehkou váhu, ale ve skutečnosti jsou to velmi těžké otázky, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Barva zubů kuřáků

Když kouříte, kouř nic neponechává bez povšimnutí. Kouření může způsobit, že se vaše zuby začnou barvit na žlutou nebo dokonce hnědou barvu. Toto zbarvení není způsobeno pouze nikotinem, ale také dalšími chemickými látkami obsaženými v cigaretách. Kouření může také způsobit, že se vaše zuby začnou zušlechťovat a ztrácet svůj přirozený vzhled.

Péče o zuby u kuřáků

Pokud jste kuřák a cítíte, že se vaše zuby zhoršují, je důležité, abyste svou ústní hygienu brali vážně. Čištění zubů alespoň dvakrát denně, používání zubního nitě a pravidelné návštěvy zubaře vám mohou pomoci minimalizovat poškození způsobené kouřením. Pamatujte, že kouření je nejen špatné pro vaše zuby, ale také pro váš celkový zdravotní stav.

Jak zastavit poškození zubů kouřením

Nejlepším způsobem, jak zastavit poškození zubů způsobené kouřením, je přestat kouřit. Pokud to zní jako něco, co byste chtěli udělat, ale nevíte, jak začít, doporučuji se obrátit na profesionální pomoc. Existuje mnoho programů a zdrojů k dispozici, které vám mohou pomoci přestat kouřit a zlepšit tím váš celkový zdravotní stav.

Mé osobní zkušenosti

Povím vám něco málo o sobě. Jsem bývalý kuřák. Kouřil jsem téměř deset let, než jsem se rozhodl, že je čas přestat. Byl jsem v šoku, když jsem zjistil, jaký dopad mělo kouření na mé zuby. Moje zuby byly žluté a měl jsem vážné problémy s dásněmi. Po přestání kouření mé zuby zázračně zlepšily. Je to něco, co bych nikdy nevěřil, pokud bych to nezažil sám.

Závěr

Kouření může mít dramatický dopad na zdraví vašich zubů a může vést k řadě vážných zdravotních problémů. Pokud jste kuřák a máte obavy o stav svých zubů, doporučuji vám, abyste přemýšleli o přestání kouření a obrátili se na odborníka na péči o ústní zdraví. Ujistěte se, že vaše zuby jsou příliš důležité, než abyste je nechali zničit kouřením.

Populární tag : zuby kuřáka následky kouření zdraví zubů kouření cigaret


Napsat komentář