Depo pro Dentální Péči
Kdy jít na rovnátka?
Tomáš Havranek

Tomáš Havranek

Jak poznat, že je čas na rovnátka

Platí pravidlo, že pokud se díváte na své dítě a vidíte, že má zkřížené zuby nebo špatně seřazené dolní nebo horní zuby, pak je nejvyšší čas přemýšlet o rovnátkách. Ale to je jen špička ledovce! Existuje mnoho dalších náznaků, které by vás měly varovat. Co třeba to, když vaše dítě má těžkosti s žvýkáním nebo dokonce mluví nejasně? Nebo když si všimnete nadměrného otlačování jazykem na zuby? To může být další výzva k akci. Pokud se například Lenka a já se na naší dceři všimli, že si často kousne do jazyka nebo do vnitřní strany tváře, okamžitě jsme vyhledali ortodontu. A to je pravda. Příběh z našeho života, který se tak nějak týká tématu.

Nic není nutné odkládat do nekonečna

To, co může být zvláště matoucí, je časování. Kdy je ten pravý čas začít s rovnátky? Existuje nějaké magické číslo? Pravda je taková, že ne. Každý je jedinečný a pravý čas se liší od osoby k osoby. Ale pokud hledáte obecný průvodce, mnoho odborníků doporučuje začít v raném dětství, když jsou dětské zuby stále v pohybu a ústní dutina je stále ve vývoji. To ale neznamená, že byste měli nechat své dítě, ať si prorazí všechny zuby, a teprve poté začít přemýšlet o rovnátkách. To by bylo jako stát před hořícím domem a čekat, až hoří celý, než začnete hasit!

Překvapivá pravda o rovnátkách a dospělých

Samozřejmě, rozhodující se k rovnátkům v dospělosti je také možné. Do prdele s mýty! Neexistuje žádné pevné pravidlo, které by říkalo, že rovnátka jsou jen pro děti. Při příchodu nových technologií jsou rovnátka stále komfortnější a méně nápadné, takže si můžete nechat opravit úsměv, aniž byste museli vypadat jako teenager. A mimochodem, několik studií ukázalo, že správně seřazené zuby mohou pomoci předcházet široké škále problémů, jako je bolest čelisti, potíže se spánkem a dokonce i srdeční choroby.

Zuby chtějí svůj prostor

Další důvod, proč byste měli svému dítěti nabídnout rovnátka, je, pokud jste všimli, že mu chybí prostor pro všechny zuby. Zvětšování prostoru mezi zuby může pomoci, pokud dítěti dospívají zuby později. Rovnátka také mohou pomoci přizpůsobit prostor pro chystané ortodontické procedury, jako jsou mosty nebo korunky. Taková mise na Mars by byla o mnoho jednodušší!

Ta bolest čelisti, víte?

A konečně, pokud vaše dítě trpí bolestí čelisti, mohou být rovnátka tím nejlepším řešením. Bolest čelisti může být způsobena špatným skousnutím, které způsobuje nepřirozený tlak na čelist. Rovnátka mohou tento tlak vyrovnat a pomoci tak odlehčit bolesti. Takže pokud se váš potomek stěžuje na bolesti čelisti, neměli byste to přehlédnout. Raději byste měli okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Ha! Počkat, to jsem já, kdo se stěžuje na bolesti čelisti. Čas na rovnátka, Tomáši!

Rovnátka = zdravý úsměv

Věřte mi, rovnátka jsou investice do zdravého úsměvu. Mohou pomoci řešit řadu problémů se zuby a dásněmi a předcházet budoucím potížím. Začít včas znamená, že výsledky můžete vidět dříve, a proto je důležité neodkládat první návštěvu u ortodonta. Je lepší předcházet než léčit, že ano?

Moje závěrečná myšlenka

Decide to straighten your teeth is not an easy decision. But when you recognize the signs, it becomes a much clearer path. A bit like when I first met Lenka. Once I saw her, I knew I just have to propose to her. Of course, getting braces isn't as romantic, but it can be quite a life-change. A straight smile can boost self-esteem, make cleaning teeth easier, and even reduce future dental problems. If you're thinking it might be time for braces, don't wait. Consult with a specialist. Just like I once knew I needed to marry Lenka, you might find out that braces are just what you or your child needs. And that's quite a revelation, isn't it?

Populární tag : rovnátka dokdy na rovnátka optimální věk pro rovnátka péče o zuby


Napsat komentář