Depo pro Dentální Péči
Názvy jednotlivých zubů: Rozluštění základů ústní anatomie
David Černý

David Černý

Úvod do světa ústní anatomie

Jsem David a vždy mě bavilo zjišťovat, co se skrývá v těch nejpřístupnějších místech našeho těla. Dnes se podíváme na to, jaké jestli a jaké máme zuby v ústech. Přijde mi to jako perfektní způsob, jak se trochu ponořit do tajemství těla, které máme doslova na dosah. Mimochodem, můj bernardýn Bruno má v ústech neuvěřitelných 42 zubů! Ale pojďme se vrátit k lidským zubům.

Základní typy zubů

Každý z nás má ve své dutině ústní čtyři základní typy zubů. Jsou to stoličky, špičáky, řezáky a třenové zuby. Každý z těchto zubů má specifickou funkci a forma jednotlivých zubů je přímo propojená s jejich funkcí. Například stoličky jsou určené na drcení a mletí potravy, zatímco špičáky jsou určeny k trhání. Toto jsou jen základní informace, ale pojdme se na to podívat podrobněji.

Řezáky: ostré nástroje k řezání

Řezáky nebo incisivy jsou naše první zuby, které používáme k rozkousání potravy. Jsou to malé, ostré zuby, které se nacházejí na přední straně našich úst, hned vedle sebe. Každý z nás má celkem osm řezáků, čtyři nahoře a čtyři dole. Tato pozice a tvar nám umožňuje efektivně rozkousávat potravu. Udělal jsem to už tolikrát, aniž bych si uvědomil, jaká je to skvělá anatomická funkce.

Špičáky: nástroje pro trhání

Špičáky následují po řezácích v našem ústním prostoru. Jsou to ty zuby, které nám dávají ten "dravčí" výraz, když se usmíváme. Špičáky jsou určeny k trhání potravy, takže jsou ostré a hrotité. Já jsem kdysi chtěl být jako Dracula a hrál si na to, že mám extra velké špičáky. Kdo by si nepřál být alespoň na chvíli oblíbeným postavou z knížek?

Třenové zuby: váš vlastní mlýnek na potravu

Třenové zuby, také známé jako přední stoličky nebo premoláry, jsou tu, abychom s jejich pomocí mohli efektivně drtit a rozmělnit potravu. Jsou to silné, robustní zuby, které se nacházejí přímo za našimi špičáky. Třenové zuby jsou ve skupince čtyři na každé straně naší dolní i horní čelisti, tedy celkem osm. Jako dítě jsem měl celé dny, kdy jsem jen jedl jablka. A vždy mě fascinovalo, jak dobře je moje tělo vybaveno k jejich efektivnímu zpracování.

Stoličky: konečná stanice našeho ústního prostoru

Posledními zuby v našem ústním prostoru, které využíváme k trávení, jsou stoličky neboli moláry. Tyto zuby jsou největší a nejsilnější v našich ústech a jejich hlavní funkcí je drtit a mlet potravu na malé kousky, které pak může náš trávicí systém snadno vstřebat. Každý člověk má normálně šest stoliček, tři na každé straně dolní i horní čelisti. Ale někteří z nás mají ještě další stoličky nazývané zuby moudrosti. Například já, když jsem podstupoval operaci odstranění zubů moudrosti, byl jsem překvapen, jak velké to ty zuby vlastně jsou!

Zuby moudrosti: poslední přírůstek našeho ústního prostoru

Zuby moudrosti jsou posledními zuby, které se nám v ústech objeví. Někteří lidé je nemají vůbec, někteří mají jen některé a někteří, jako jsem já, je mají všechny. Tyto zuby byly považovány za zubní ekvivalent jablečného semínka na konci stromu evoluce. Já osobně jsem své zuby moudrosti ztratil kvůli nedostatku místa v mé ústní dutině. Můj domeček pro Čtyřnohého Bruna je veliký, ale moje ústa nejsou tak velká, jak bych potřeboval pro všechny ty zuby!

Populární tag : Názvy zubů ústní anatomie stomatologie zdraví zubů


Napsat komentář