Depo pro Dentální Péči
Pískování zubů: Co si o tom myslí zubní lékaři
Václav Přikryl

Václav Přikryl

"Kdy, proč a jak se zuby pískují?"

Je to docela zvláštní, když si myslíte o tom, jak se naše zuby stávají malými polygoni boje za naše zdraví. Myslím, že je to do značné míry proto, že o nich nikdy moc nepřemýšlíme. No alespoň já ne. Ale pak přijdou dny, kdy pocítíte v ústech menší nepohodlí nebo řekněme bolest a rázem věnujete zubům tolik pozornosti, jako kdyby chtěly sestoupit z trůnu svého království. A v mých případech, častěji než ne, to bude tím, že jsem zapomněl na něco, co mi zubní lékař řekl. Jeden takový případ je pískování zubů, praxe, o které jsem se dozvěděl až po letech nevědomosti.

Pískování zubů, jak zjistíte, je proces používaný zubními lékaři k odstranění zubního kamene a odhalení čistého a zdravého povrchu vašich zubů. Nejde o proces, který byste měli provádět každý den jako čištění zubů. Spíše je to procedura, kterou byste měli absolvovat jednou za čas u zubaře. A stojí to za to. Přestože jsem se o tom dozvěděl později, byl jsem nesmírně rád, že jsem to udělal.

"Jak pískování zubů probíhá?"

Pískování zubů je proces, který využívá speciální přístroj vysílající jemné kuličky, které se právě pohybují na povrchu zubů s takovou silou, že se zubní kámen odstraní. Když mi to poprvé zubní lékař vysvětloval, vzpomněl jsem si na to, jak mi děti nafukovaly balónky na vodní válku. Dobrá zábava pro ně, ale ne pro mě, když jsem byl ten, kdo se měl postarat o mokrý a rozesmátý chaos, který zůstal. Ale zpět k zubnímu pískování. Kuličky se mohou zdát malé, ale jejich účinek na vaše zuby může být obrovský.

Kromě toho, že odstraňují zubní kámen, mohou také odstranit namodralé nebo žluté skvrny na vašich zubech, které mohou být důsledkem kouření, pití kávy nebo čaje nebo neodstranění potravinových zbytků. Představte si to jako velký jarní úklid vašeho úst. A stejně jako u jakéhokoli jarního úklidu, i zde je několik věcí, na které je třeba si dát pozor.

"Co si o pískování zubů myslí zubní lékaři?"

Většina zubních lékařů, se kterými jsem mluvil, má o pískování zubů pozitivní názor. Tvrdí, že je to účinný způsob, jak odstranit zubní kámen a obnovit přirozenou barvu zubů. Důležité je však nezaměňovat toto za jednání, které můžete provádět sami. Pískování zubů je na rozdíl od čištění zubů proces, který by měl provádět pouze zubní lékař.

Vysvětlili mi, že pokud se to provádí nesprávně, mohou písek a kuličky poškodit zuby a dásně více než je prospěšné. A pokud je něco, co jsem se naučil být otec dvou malých dětí a majitel dvou mazlíčků, je to, že prevence je vždy lepší než léčba. Protože dětem a také našim mazlíčkům nedochází, že se někdy musíme starat nejen o ně, ale také o sebe. Proto se starám, abych své zuby pískoval u zubaře, kde mi garantují, že se o ně budou starat s nejvyšší možnou péčí.

"Takže, je pískování zubů pro mě správné?"

Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech. Příkladem může být stav vašeho ústního zdraví, stav vašich zubů a dásní a také, zda máte nějaké zdravotní problémy, které by mohly ovlivnit proces pískování. U mě to bylo jednoznačné 'ano', protože jsem byl zdravý, měl jsem pevné zuby a nejedl jsem nic, co by mohlo způsobit problémy při pískování.

I když se pískování zubů může zdát jako jednoduchý proces, který si můžete zkusit sami, doporučuji to nechat na odborníkovi. Ujistěte se, že jste se o tomto konzultovali se svým zubním lékařem a že jste dostali zelenou světlo, než se do toho pustíte. Na závěr bych chtěl říct, že se starat o naše zuby je tak důležité, jak se starat o jakoukoli jinou část našeho těla. Není to jen z estetických důvodů, ale také z důvodů zdravotních. Na závěr bych chtěl říct, že tak jako čistím svoje boty, tak i zuby, aby byly zdravé a čisté. A pískování je další krok, který můžeme učinit, aby byly naše zuby zdravé a naše úsměvy svěží.

Populární tag : pískování zubů zubní lékaři názory odborníků orální zdraví


Napsat komentář