Depo pro Dentální Péči
Prevence zubního kamene pod dásní: 7 tipů, které byste měli vyzkoušet
Monika Gajdošová

Monika Gajdošová

Pochopení Zubního Kamene a Důsledků jeho Přítomnosti

V dětství mě maminka strašila, že když si nebudu čistit zuby, budu mít černý chrup jako čarodějnice z pohádek. Ačkoli to bylo ostražité varování, jeho přesné poselství mi začalo být jasné, až když jsem vyrostla a slyšela slovo zubní kámen. Rozhodně to není něco, co bych chtěla mít v ústech!

Zubní kámen je tvrdý depozit, který se tvoří na našich zubech a pod dásněmi. To může způsobit řadu zdravotních problémů, včetně zánětu dásní a ztráty zubů. Podle trendů v digitálních stomatologických časopisech je absolutně důležité, abychom se vyhnuli tomu, že se v našich krásných úsměvech objeví takové monstrum. Víte, co je skvělé na této situaci? Máme k dispozici řadu způsobů, jak se zubního kamene zbavit.

Vyzbrojeni zubním kartáčkem: Správné čištění zubů

Co mě na prevenci zubního kamene pohání je fakt, že způsoby jeho prevence jsou skutečně jednoduché. Vezměte si na příklad pravidlo čistění zubů: dvakrát denně, po dobu dvou minut. Toto pravidlo známe od dětství. Ale popravdě, kolik z nás si zuby čistí skutečně dvakrát denně celé dvě minuty? Navíc pro úplnou prevenci zubního kamene musíme přistupovat k čištění zubů mnohem systematicky.

Poměrně nedávno mi můj muž Marek ukázal techniku čištění zubů, kterou doporučují zubní hygienisté. Říká se tomu metoda Bass a její podstata spočívá v mírném kroužení kartáčkem kolem každého zubu. Síla, kterou na zubní kartáček vyvíjíme, by podle mého milovaného Marka měla být jen mírná, což je pro mě něco jako překvapení. Zdá se, že si téměř celý život čistím zuby špatně!

Zubní nit: Nedoceněný pomocník

V České republice možná nebude zubní nit tak hojně využívána, jak by mohla. Ať už z důvodu neochoty lidí trávit časem opatrným nitěním mezi zuby, nebo z důvodu neznalosti její důležitosti. Ale věřte mi, když říkám, že zubní nit je skutečným superhrdinou v boji proti zubnímu kameni.

Čištění zubů zubní nití je něco, co doporučuje každý zubař a zubní hygienist. Můj manžel Marek mi jednou řekl, že si představuje našeho Terezu, jak si čistí zoubky zubní nití a musela jsem se tomu hrozně smát. Ale i když kočka Tereza nemůže využívat zubní nit, my lidé bychom ji rozhodně měli. Je to malý krok k velké změně a já jsem přesvědčena, že všichni bychom měli usilovat o tak dokonalý úsměv, jako má náš pejsek Radko.

Pravidelné návštěvy u zubaře: Nenechte zubní kámen zvítězit

Návštěva zubaře je pro mnohé z nás strašákem z dětství. Bolest, nepříjemné pocity a stres - to jsou věci, které nás od toho mohou odradit. Ale co když bych Vám řekla, že pravidelné preventivní návštěvy u zubaře mohou zachránit váš úsměv a zdraví zubů? Nerada bych vypadala jako nějaký zubařský fanatický guru, ale pravidelné kontroly jsou základem dobré ústní hygieny a prevence zubního kamene.

Je to trochu podobné, jako když jsem byla malá a každý den mi maminka dávala vitamin C, aby mi nebyla zima a abych se nenechala chytit viry. Stejně tak je třeba chodit pravidelně k zubaři, abychom zabránili tomu, že nás nepřítel - zubní kámen - nepřekvapí náhlým útokem z ústního zátoku.

Uvažování o stravě: Váš jídelníček může ovlivnit vaše zuby

Někteří z nás to možná nevědí, ale strava má obrovský vliv na naše zuby a dásně. Jistě, že každý víme, že cukr není pro naše zuby nejlepší. Ale víte, jaké další potraviny mohou přispět k tvorbě zubního kamene? Mlečné výrobky, káva, čaj, soda, alkohol, dokonce i některé odrůdy ovoce mohou zanechat nevítané stopy na zubech.

V životě jsem měla to štěstí, že jsem si mohla vychutnat všechny tyto dobroty bez výčitek, ale pochopila jsem, že když chci být na zubní kámen skutečně připravena, musím se naučit jíst správně a umět o své zuby pečovat. Místo toho, abych se obrátila na magické pilulky nebo trendy dietu, začala jsem se zaměřovat na to, co dávám do úst a jaké to může mít důsledky. Autentická péče o zuby a dásně začíná na talíři.

Populární tag : prevence zubního kamene tipy pro zubní péči zdraví ústní dutiny oddálení tvorby zubního kamene


Napsat komentář