Depo pro Dentální Péči
Růst zubů moudrosti: Kolik času potřebujete?
Tomáš Havranek

Tomáš Havranek

Co jsou to osmičky a proč nám rostou

Osmičky, nebo také zuby moudrosti, jsou posledními zuby na koncích čelistí, které nám vyrůstají. U většiny lidí se objevují v pozdní adolescenci nebo na začátku dvacátých let, ale nejsou výjimky, kdy jejich vývoj a průnik přichází později nebo dokonce vůbec. Existuje spousta teorií, proč jsme jako lidé stále majiteli těchto pozůstatků pravěkých předků, kdy naše diety byly hrubší a vyžadovaly více žvýkací práce, která zuby moudrosti mohly ulehčit. Avšak dnes, s měkčí stravou a pokročilou zubní péčí, se stávají spíše zdrojem potíží než užitku.

Kdy a jak dlouho trvá růst osmiček

Typicky se osmičky začínají objevovat mezi 17. a 25. rokem života. Proces jejich růstu a průniku skrz dáseň ale může být pomalý a roztažený na několik let. Někteří lidé mohou zažít rychlé a bezbolestné prorůstání, zatímco jiní se potýkají s bolestmi, otoky a dokonce infekcemi způsobené částečným průnikem zubu. Různorodost v zkušenostech je obrovská a mnoho faktorů ovlivňuje, jak přesně váš růst osmiček proběhne.

Problémy spojené s růstem osmiček

Kromě bolesti, která je často spojena s průnikem těchto zubů, existují i jiné komplikace. Například, pokud ve vaší čelisti není dostatek místa pro osmičku, může dojít k jejímu zarůstání nebo nepravidelnému růstu, což může přispět k tlaku na sousední zuby, jejich poškození nebo k deformitě zubního oblouku. Rovněž může dojít k tzv. perikoronaritidě – zánětu tkáně okolo částečně prorostlého zubu. Důležité je tyto problémy neignorovat a včas navštívit zubního lékaře.

Praktické tipy na péči o osmičky

Péče o osmičky nekončí u jejich růstu. Vzhledem k jejich pozici nejzadnějších zubů v ústech je jejich čištění obtížnější a vyžaduje dodatečnou pozornost. Použití zubní nitě, mezizubních kartáčků a ústní vody může pomoci udržet tuto oblast čistou a minimalizovat riziko zubního plaku a zubního kazu. V případě bolesti nebo otoku je dobré využívat studené obklady a konzultovat léčbu a možnost odstranění osmičky s vaším zubařem. Nemějte obavu diskutovat o všech možnostech, které vám moderní zubní péče nabízí, abyste zajistili, že se vaše osmičky stanou spíše přínosem než zatížením.

Populární tag : osmičky zuby moudrosti růst zubů zubní péče


Napsat komentář