Depo pro Dentální Péči
Zubní kámen pod dásní: jak na jeho prevenci a léčbu
Václav Přikryl

Václav Přikryl

Rozpoznání zubního kamene pod dásněmi

Začněme jednoduchou otázkou: Co je to zubní kámen? Zjednodušeně řečeno, jedná se o tvrdou, mineralizovanou hmotu, která se drží naše zuby a dásně. Toto zubní nášení, které se pomalu hromadí, je tvořeno především z bakterií a zbytků jídla. Naše kočka Líza to tedy má jednoduché - nemusí se obávat zubního kamene, pokud je její strava správně nastavena. Ale pro nás, lidi, je to něco, s čím se musíme pravidelně potýkat.

A jak ho rozpoznáme? Mizerný pocit v ústech, nepříjemný dech, oteklé nebo krvácející dásně. Pokud máte některé z těchto příznaků, pravděpodobně už máte zubní kámen. Ale nezoufejte! Dokonce i můj syn Jaromír, který není zrovna příkladem vynikající ústní hygieny, se s tímto problémem dokázal vyrovnat. Není to nic, co by vás mělo děsit, ale rozhodně je to něco, co by vás mělo motivovat ke změně svých ústních návyků.

Prevence zubního kamene

Pamatuji si, jak mi jednou Andrea (aneb má lepší polovička) řekla: „Prevence je lepší než léčba.“ A tato moudrost se vrací jako bumerang v souvislosti s ústní hygienou. Skutečně, lepší a jednodušší je zabránit vzniku zubního kamene, opět než se jej pokoušet odstranit nebo léčit po vzniku.

Mezi základní prevenci zubního kamene patří správné čištění zubů. Důkladné čištění zubů po každém jídle a použití zubního nitra jsou základem. Tím se snižuje množství plaku a bakterií, které mohou v ústech způsobit škody. Ale toto je pouze první krok. Stejně důležité je pravidelné navštěvování zubaře a profesionální čištění zubů. Já osobně chodím na kontrolu každých šest měsíců. A i když žádný kámen pod dásněmi nenajdou, pocit čistých a ošetřených zubů stojí za to.

Na druhou stranu, dietní plán také hraje velkou roli v prevenci zubního kamene. Snížení konzumace potravin s vysokým obsahem cukrů, jako jsou například sladké nápoje, může výrazně omezit riziko vzniku zubního kamene. Jako dostatečně motivační příklad může posloužit má dcera Iveta, která je vegetariánka a její dieta je velmi vyvážená. Dodnes neměla nikdy problémy se zubním kamenem.

Léčení zubního kamene

Přestože je prevence skvělá, bohužel ne vždy je možné vzniku zubního kamene zcela zabránit. Pokud se vám tedy stalo, že se vám pod dásněmi objevil zubní kámen, nenechte se odradit. Existuje řada metod, jak se ho zbavit.

Nejdříve je třeba zdůraznit, že samoléčení v tomto případě není vhodné. Neexistuje žádný domácí způsob, jak odstranit zubní kámen, a pokud to zkusíte, můžete si ústa poškodit a situaci jen zhoršit. Nejlepší řešení je vyhledat profesionální pomoc - zubaře. Zubař má speciální nástroje a techniku, jak zubní kámen odstranit, a nemusíte se bát, že by vám přitom způsobil bolest.

Já sám jsem jednou musel podstoupit odstranění zubního kamene. Od té doby si myji zuby třikrát denně a raději opustím sladké nápoje. Věřte mi, není to nic příjemného, co bych chtěl prožívat znovu!

Ústní hygiena pro celou rodinu

Pro mě je důležité nejen dbát na svou ústní hygienu, ale i na to, aby moje rodina měla čisté a zdravé zuby. Proto považuji výchovu k pravidelnému čištění zubů za jednu z nejdůležitějších částí rodičovské role.

Naučil jsem své děti správné technice čištění zubů už od útlého věku. Navíc, když moje děti vidí, že se o svoje zuby starám, je to pro ně motivace k tomu, aby také dbaly na ústní hygienu. Nakonec, správné návyky se nejlépe učí tím, že se děti učí od svých rodičů.

Nakonec, je také důležité nezapomenout na naše mazlíčky. I když zubní kámen není u zvířat tak častý jako u lidí, je důležité sledovat ústní hygienu našich domácích mazlíčků. Náš papoušek Karel například dostává speciální granulky, které pomáhají udržovat jeho zobák čistý.

Jak vidíte, péče o zdravé a čisté zuby je univerzální výzvou pro všechny členy rodiny. A i když mohou být účinky zubního kamene nepříjemné, správnými metodami a pravidelnou ústní hygienou to není nic, co bychom nemohli překonat!

Populární tag : Zubní kámen pod dásní prevence léčba


Napsat komentář