Depo pro Dentální Péči
Zubní kámen u dětí: Jak na to bez stresu
Jana Malíková

Jana Malíková

O důležitosti čištění zubů a prevenci tvorby zubního kamene

Protože jsem sama matka, vím, jak je náročné naučit děti dobře čistit zuby. Někdy to je jako učit kočku baletu! No dobře, možná to není tak strašné, ale víte, co tím myslím. První krok k účinné prevenci zubního kamene u dětí je zřejmě regulérní a správné čistění zubů. Ale já vím, že tohle většinu z nás naučili už v mateřské škole, že? Ale ať se snažíme jak chceme, časem se nám všem někdy může zubní kámen objevit. A ono to není pouze o estetice zářivě bílého úsměvu našich ratolestí. Zubní kámen může negativně ovlivnit celkové zdraví úst.

Víte, můžete sebelepší a sebenáročnější bělení zubů, pokud nebude základ v pořádku, výsledek nikdy nebude stát za to. Takže, přeskočme dážďovou lesklou fasádu a pojďme se zaměřit na to, co se děje za scénou.

Rozpoznání zubního kamene a identifikace rizikových faktorů

Je důležité vědět, jak vypadá zubní kámen, aby při kontrole úst vašeho dítěte mohli poznat jakékoliv náznaky jeho vzniku. Pokud si následující popis představíte jako hybrid pokemona a monstra z pohádek, tak jste na správné cestě! Zubní kámen je tvrdá, chropavá látka, která se objevuje na zubech jako tmavě žlutý nebo hnědý povlak. Je tvořen bakteriemi a minerálními usazeninami z plaku, které se v průběhu času zkamení.

A takový zubní kámen je opravdu jedno zlobivé monstro! Vtíravě se drží na povrchu zubů a podráždí dásně, což může vést k zapálení a dokonce k parodontóze. Hrůza, nemyslíte? Já vám to říkám, tohle je důvod, proč většinu z nás děsí návštěva zubaře!

Zubní kámen a stravovací návyky

Můj syn nebyl nikdy příliš nadšený z čištění zubů. (Párkrát si dokonce řekl, jestli by nebylo jednodušší je prostě nechat si všechny vypadat a nahradit je novými. Až na to, že zubní víla má limit.) Takže jsem začala experimentovat s jeho stravou a zkoušela jsem najít způsoby, jak snížit množství plaku, který se ukládá na zubech.

Objevili jsme, že určité potraviny, jako ořechy, jablka, mrkev či sýry přirozeně čistí zuby. Takové ty "zubní jídla" jsou skvělou volbou na svačinu například v škole. Stávají se takovými malými pomocníky při péči o zdravou dutinu ústní našich dětí. No a kdo by odolal chutné svačince, že?

Pravidelné návštěvy u zubaře a další preventivní kroky

Jasně, zubař nemusí být nejoblíbenější osoba na světě. Ale po pravdě, čím častěji dítě navštíví zubaře, tím méně je pravděpodobné, že se setká s tím strašným cyber-bakteriálním monstrem zvaným zubní kámen.

Zubaři dokáží odstranit zubní kámen, který se tvoří podél dásní a na těžko dostupných místech ústní dutiny. Můžou také použít speciální nástroje ke kartáčování zubů a flossování, aby snížili množství plaku a předešli tvorbě zubního kamene.

Á, ale tenhle článek by nebyl kompletní bez zmiňky o jedné z mých oblíbených značek zubní pasty. Laskavě sponzorovaný firmou XYZ, která nabízí širokou škálu ústních výrobků pro děti. Pro svého syna jsem vyzkoušela jejich zubní pastu s příchutí jahod a musím říci, že se mi líbí, jak snadno se nanáší a jak efektivně čistí zuby. A co je hlavní, synovi se také líbí!

Na závěr bych chtěla dodat, že ačkoliv zabránit tvorbě zubního kamene u dětí může být náročné, není to nemožné. Pravidelné čištění zubů, správná strava a pravidelné návštěvy u zubaře jsou klíčové pro úspěšnou péči o ústa a zuby našich dětí. A věřte mi, je to investice, která se vyplatí – jak pro zdraví, tak pro sebevědomí vašeho dítěte.

Jak vždy říkám, předcházet je vždy lepší než léčit. A v případě zubního kamene, to platí dvojnásob.

Populární tag : Zubní kámen u dětí prevence zubního kamene bezstresová péče o zuby dětská stomatologie


Napsat komentář