Depo pro Dentální Péči
Zubní plak: Mýtus versus realita
Eliška Kopecká

Eliška Kopecká

Co je zubní plak a proč je důležité se mu věnovat

Nejprve si pojďme celou tu záležitost s plakem rozebrat od začátku. Zubní plak je v podstatě ten nevzhledný bílý film, který se nám tvoří na povrchu zubů, ačkoliv si často myslíme, že naše ústní hygiena je na vrcholu. Je to slepenec bakterií a jiných mikroorganismů, které se v našich ústech usídlí a začnou si tvořit svůj mikroskopický domeček. Nyní si možná říkáte: "Dobře, Eliška, ale proč bych se měla stresovat z něčeho takového jako je zubní plak?" Odpověď je jednoduchá - pokud jej necháme zapomenutý na zubech, může způsobit celou řadu problémů, jako je zubní kaz, zánět dásní a dokonce i ztráta zubů.

Vznik zubního plaku: Jak se to vlastně stane?

Když jde o vznik zubního plaku, je to vlastně celkem jednoduché. Když sníme, bakterie v našich ústech se najednou rozšíří na sladkostech a jiných potravinách, které jíme. Pak začnou produkovat kyseliny, které postupně rozkládají naši sklovinu. To umožňuje plaku přilnout se na povrch našich zubů a zároveň způsobuje kaz. A jakmile má plak přilepený v místě, začne se tvořit tvrdší vrstva zvaná zubní kámen, který už doma odstranit téměř nelze. Proto je tak důležité pravidelné čištění zubů a návštěvy zubaře, které mohou předcházet jeho tvorbě.

Mýty o zubním plaku

A teď k tomu nejzábavnějšímu - mýtům o zubním plaku. Existuje tolik různých názorů a teorií k tomuto tématu, že bych mohla napsat celou knihu. Ale pro začátek se zaměříme na ty nejběžnější. První je ten, že pokud máte zubní plak, tak jste automaticky špatný člověk, který se o své zuby nepečuje. Naprostý nesmysl! I když si dokonale čistíte zuby, pořád se může tvořit zubní plak, protože je to přirozený proces. Další mýtus je, že pokud jste nikdy neměli zubní kaz, nemusíte se obávat plaku. Opět, to je prostě nesprávné. I když jste měli štěstí a nikdy jste neměli kaz, stále musíte dbát na pravidelné čištění zubů, aby se předešlo tvorbě plaku.

Péče o zuby zamezí tvorbě zubního plaku

Teď když rozumíme, co je plak a jak se tvoří, můžeme se zaměřit na to, jak ho předejít. Správná ústní hygiena je základ. Pravidelné čištění zubů dvakrát denně minimálně dvě minuty pomůže odstraňovat plak, než stihne způsobit problémy. A nezapomínejte ani na nitě! Nitě dokážou proklouznout na místa, kam kartáček nedosáhne a odstranit plak i tam. Je také důležité pravidelně navštěvovat zubaře, který dokáže odstranit jakýkoliv plak nebo kámen, který se už na zubech usídlil.

Úloha stravy při prevenci zubního plaku

Co jíme, má také velký vliv na naše ústní zdraví. Sladké a lepkavé potraviny mohou napomoci vzniku zubního plaku, zatímco jídla bohatá na vlákninu pomáhají čistit zuby během jídla. Myslím, že se shodneme na tom, že chutný jablečný koláč je občas lákavý, ale stojí za to si uvědomit, co to může udělat se zdravím našich zubů.

Ze života: Jak se mi plak podařilo dostat pod kontrolu

Tady přichází ta část, kdy se vám svěřím s vlastní zkušeností. Já sama jsem měla v minulosti problémy se zubním plakem a jeho následky, což mě přinutilo změnit svůj náhled na ústní hygienu. Nebudu lhát, nebylo to snadné. Musela jsem změnit své stravovací návyky, naučit se správně čistit zuby a začít používat nitě. Ale dneska? Má zubní hygiena je na vrcholu a já nemusím mít strach z návštěvy u zubaře. A věřte mi, ten pocit je k nezaplacení.

Závěr: Plak je realita, které se nemusíme bát

Není pochyb o tom, že zubní plak je realita, se kterou se musíme vypořádat. Ale také to není nic, z čeho bychom měli mít strach. S pravidelnou a správnou ústní hygienou a s trochou péče o naše stravování, můžeme tomuto nevítanému hostiteli říct sbohem. A jako bonus získáme pěkný úsměv, kterým můžeme okouzlit svět.

Populární tag : Zubní plak Bělení zubů Zubní hygiena Prevence zubního plaku


Napsat komentář