Depo pro Dentální Péči
Co můžete očekávat po sundání fixních rovnátek
Lucie Kučerová

Lucie Kučerová

Význam a výhody sundání fixních rovnátek

Většina z nás, kteří máme za sebou zkušenost s nošením fixních rovnátek, nebyla zrovna nadšená z mesiášské zvěsti, že je budeme muset nést rok, dva, někdy i déle. Ale, jak se říká, konec dobrý, vše dobré. A den, kdy nám rovnátka odborníci sundají, je skutečně začátkem nové éry. Érou svobody a sebejistoty z krásného zubního úsměvu.

Tak jako ve všem, i v tomto případě ale platí, že nová svoboda přináší také nové odpovědnosti. Bez rovnátek máte také celou řadu povinností. Věděli jste ale, že po sundání rovnátek se zuby mohou vrátit do své původní polohy a že je tedy nutné dodržovat určité postupy pro udržení výsledku? Nyní se na to podíváme podrobněji.

Jak se postupuje po sundání fixních rovnátek

Po sundání rovnátek nás čeká doba stabilizace, kdy je třeba, aby se náš chrup udržel v nově získané poloze. Zuby potřebují čas, aby si zvykly na nové spojení ligamentů. Proto je odborníky doporučováno nosit retainery, tedy drátové mříže nebo průhledné schránky, které udržují zuby v ošetřené poloze.

Často se stává, že v prvních dnech po sundání fixních rovnátek člověk cítí lehkou bolest nebo nepohodlí. Jestliže se tento stav však prodlužuje, je nutné se obrátit na odborníky. Je důležité si uvědomit, že nový pocit svobody od rovnátek je často doprovázen pocitem zvláštní volnosti v puse, který ale rychle zmizí.

Hlídejte svou stravu a denní péči o zuby

Po sundání rovnátek je nutné věnovat důkladnou pozornost ústní hygieně. I když to může působit paradoxně, je výměnou fixních rovnátek za retainery třeba zvýšit úsilí o čistotu zubů. Retainery totiž nepokrývají pouze rovné zuby, ale i také dásně, které se mohou stát zdrojem potíží při nedostatečné hygieně.

Nezapomeňte také na správný výběr stravy. Vyhněte se tuhým a lepkavým potravinám, které by mohly ničit váš nově získaný úsměv. Přiznejme si to, na oříšky a karamelky jste si během nošení rovnátek zvykli nedat dopustit, ale teď je čas se jídelníčku více věnovat.

Regularita kontrol je základem úspěchu

Součástí péče o krásný úsměv po sundání fixních rovnátek jsou pravidelné kontroly u zubního lékaře nebo ortodonty. Přestože se může zdát, že váš chrup je nyní v dokonalém stavu, je třeba jej pravidelně sledovat a v případě potřeby upravit.

Může se stát, že budete potřebovat další drobné úpravy, abyste dosáhli dokonalého výsledku. Pokud jste si před nošením rovnátek nechávali bělit zuby, měli byste po jejich sundání počkat alespoň šest měsíců, než tento zákrok zopakujete. Teprve po této době se totiž skutečně projeví jejich přirozená barva.

Aby výsledek stál za to

Po sundání fixních rovnátek si konečně můžete vychutnat svůj nový úsměv v plné jeho kráse. Ale také si uvědomíte, že se o něj musíte starat více než kdykoli předtím. Dopřejte mu tu nejlepší péči, jakou si zaslouží.

Jistě, může se to zdát jako hodně práce, ale výsledek stojí za to. Navíc, věřte mi, když vám řeknu, že se to stane rutinou dřív, než byste si mysleli.

A jak to bylo u mě?

Pokud mi dovolíte malou odbočku, ráda bych se s vámi podělila o svoji zkušenost s fixními rovnátky. Když mi je sundali, měla jsem pocit, jakoby mi něco scházelo. A musím říct, že jsem si na svou novou podobu chvíli zvykala. Ale když jsem se podívala do zrcadla a uviděla svůj úsměv bez rovnátek, věděla jsem, že to stálo za to.

Jen malá připomínka. Stejně jako já, máte-li i vy malé děti, určitě si užijete jejich reakce. Když jsem přišla domů a usmála se na Ondřeje a Magdalénu, zírali na mě celkem šokovaně. A pak se začaly řehtat jako dvě malé blázničky. No, co už, taková je matka.

V každém případě, sundání fixních rovnátek je začátek nové etapy. Etapy, kdy se budeme cítit sebevědoměji a svobodněji. A myslím, že to je něco, co stojí za to oslavit.

Populární tag : sundání fixních rovnátek péče po rovnátkách dentální hygiena reálné očekávání


Napsat komentář