Depo pro Dentální Péči
Jak prasklá zubní sklovina ovlivňuje vaše jídlo?
Monika Gajdošová

Monika Gajdošová

Jak prasklá zubní sklovina ovlivňuje vaše jídlo?

Rozbitý drahokam vašeho úsměvu: Prasklá zubní sklovina

Prasklá zubní sklovina je něco jako symbol křehkosti a zranitelnosti - jako rozbitý drahokam, který kdysi byl nejpevnější součástí vašeho úsměvu. Nelze ji opravit samolepicí páskou nebo superlepidlem. A co je nejhorší, může ovlivnit váš vztah k jídlu a jeho konzumaci. Jistě, zpočátku to může znít podivně. Jak může něco tak drobné jako prasklá zubní sklovina ovlivnit něco tak zásadní jako je naše jídlo? Ale je to pravda, a jak říká moje manželka Andrea: "Všechno souvisí se vším."

Věc je taková, že zuby jsou zásadní pro náš příjem jídla. Hrají klíčovou roli v trávení, protože rozdrtí potravu na menší kousky, které jsou snadno stravitelné. Když je zubní sklovina poškozena, může to jídlo doslova "zhořknout". Prasklá sklovina znamená vystavený zub, který je citlivý na teplotu, tlak a dokonce i na určité chutě. A tak se z jejího krásného, lesklého drahokamu stane křehký, citlivý cihlička.

Práce k snídani: Účinky prasklé zubní skloviny na jídelní zvyky

Vstávám ráno a místo abych se těšil na snídani, nyní to vnímám jako práci. Výběr jídla, které by moji zubní sklovinu "neštvalo", je práce "na plný úvazek". Andrea praví, že "Když je člověk nemocný, změní se mu chutě", a má pravdu. Musel jsem se přeorientovat na jemnější, měkčí jídla. Ta křupavá rohlík, kterou bych normálně namáčel do horké kávy, se stala mým nočním můrem. Ale jak říkám, vše má své výhody a nevýhody. Koneckonců, je to skvělá výmluva pro pravidelné návštěvy cukrárny a objednání toho nejměkčího koláčku!

Jídelníček plný výzev: Jak jídlo ovlivňuje prasklou sklovinu

V našem případě je to, jak říká naše kočka Líza, "kruhový efekt". Jak prasklá sklovina ovlivňuje jídlo, tak také jídlo ovlivňuje prasklou sklovinu. Kyselá a sladká jídla jsou pro prasklou sklovinu velká výzva. A protože je nemožné vyhnout se jídlu, je důležité vědět, jaký typ jídla by mohl poškodit již poškozenou sklovinu. Může to zahrnovat vše od citrusových plodů po osvěžující ledový čaj a vše mezi tím. Takže nyní jsem více než kdy jindy dbalý na to, co jím.

A pokusy pokračují! Když dojde na to, papoušek Karel je vynikající partner při experimentování s novými potravinami. Je však důležité si uvědomit, že pokud máte prasklou zubní sklovinu, měli byste se vyhnout nejen kyselým a sladkým potravinám, ale také jídlu s vysokým obsahem škrobu a cukrů, které mohou vytvářet kyseliny vedoucí k dalšímu poškození skloviny.

Kulinární dobrodružství: Změna stravovacích návyků pro zdravější úsměv

Změnou vašeho jídelníčku můžete zmírnit dopady prasklé zubní skloviny a dokonce zlepšit celkové zdraví vašich zubů. To zahrnuje omezování kyselých a sladkých potravin, přidání více bílkovin, mléčných výrobků a celozrnných potravin do vašeho jídelníčku, a v neposlední řadě pití spousty vody (ne, pivo se nepočítá, jak bych si možná přál!). Andrea nyní vaří více jednoduchých jídel bohatých na bílkoviny, jako jsou ryby a luštěniny, a mně se podařilo párkrát spojit příjemné s užitečným a scratchat správný los v podobě oblíbeného sýra.

Navíc, zuby očistíte nejlépe tak, že je použijete ke kousání a žvýkání. Takže, ačkoli samotné jídlo může být náročné, je zároveň i součástí řešení. Například křupavé ovoce a zelenina, ořechy a semínka mohou pomoci očistit zuby a pevnou stravou můžete zlepšit funkci dásní. Ano, život s prasklou sklovinou je dobrodružství, ale také je to cesta, která může vést k lepší péči o naše zuby obecně.

Rande se zubním lékařem: Profesionální péče

Nejsem odborníkem na zuby, jsem blogger. A potřebuji pátrat a dozvědět se, co nejvíce informací, abych mohl tuto dobrodružnou cestu usnadnit. Stejně jako vztah s jídlem, i vztah se zubním lékařem se změnil. Už to není ten "špatný muž", který mi vždy říká, že musím více čistit zuby, je to někdo, kdo mi pomáhá udržet jídlo jako zdroj radosti a ne jako zdroj bolesti.

A proto vám doporučuji, abyste navštívili svého zubního lékaře, pokud máte prasklou sklovinu. Ten může poskytnout cenné rady a doporučení ovlivňující výběr jídla a nápojů, které konzumujete. Navíc může poskytnout léčbu, ke zlepšení stavu vašeho zubu. A to neznamená, že musí vytáhnout vrtačku hned při první návštěvě. Existuje mnoho léčebných postupů, které mohou pomoci zmírnit bolest a citlivost spojenou s prasklou sklovinou, a vrátit vám radost z jídla zpět.

Svět s prasklou zubní sklovinou je jiný, plný výzev, ale také nových poznatků a zkušeností. A pokud se na něj podíváte přes správný objektiv, můžete vidět, že i takový problém má své světlé stránky. Jak říká naše kočka Líza, vždy existují "dvě strany mince". A ve skutečnosti, čím více jsem se snažil pozitivně přistupovat k této situaci, tím více jsem byl odměněn. Takže pokud máte zubní problémy, nezoufejte, jste na tom ne sami a vždy je tu způsob, jak se s tím vyrovnat.

Populární tag : prasklá zubní sklovina ovlivnění chuťového vnímání zubní hygiena následky poškození zubů


Napsat komentář