Depo pro Dentální Péči
Jak zvládnout jídlo s gumičkami na rovnátka
Eliška Kopecká

Eliška Kopecká

Vybrání správné stravy

Moc dobře si pamatuji ten den, kdy mi lékař poprvé nasadil rovnátka. Vzpomínám si na ten pocit nesvobody, který jsem měla v ústech a jak neohrabaně jsem se snažila hodit kus jablka. Nesmírně mi chybělo to, že jsem nemohla jíst to, na co jsem měla chuť! Ale nebojte! Naštěstí je tu pár tipů a triků, které jsem se musela naučit tvrdou cestou, ale díky nim jsem přežila tu 'bouři rovnátek' bez větších problémů.

První, co musíte udělat, je přijmout skutečnost, že určité potraviny s rovnátky prostě jíst nemůžete. Ale to neznamená, že musíte jíst jen nudnou stravu! Můžete experimentovat s různými druhy potravin, které jsou bezpečné pro vaše rovnátka a zároveň lahodné. Například velmi dobře fungovaly různé polévky, smoothie, rýže, těstoviny, avokádo, vajíčka na měkko nebo ryby. Co se týká ovoce a zeleniny, nejlépe se mi osvědčilo je blendovat do smoothie. Můžete tak sníst cokoli, co máte rádi, aniž byste museli bojovat s kousky zeleniny nebo ovoce, které se vám zoufale snaží zaplést do rovnátek.

Důležitost čištění zubů

Možná to zní jako klišé, ale pokud máte rovnátka, čištění zubů je naprosto zásadní. Ještě více než dříve je třeba pečovat o svoji ústní hygienu, protože rovnátka činí zuby náchylnějšími k poškození. Dokonce jsem slyšela příběhy lidí, kteří po sundání rovnátek měli kaz na každém zubu, protože je nečistili dostatečně často a důkladně. No, nechci vám nahánět hrůzu, ale je to pravda!

Začněte jednoduše. Během dne si vyčistěte zuby minimálně dvakrát a používejte speciální zubní pastu pro rovnátka. Kromě toho si občas zkuste vypláchnout ústa speciálním ústním sprejem nebo vodou s jemným antiseptikem. Já osobně jsem si oblíbila ORAL-B Pro-Expert, který mi doporučila kamarádka, když jsem si stěžovala na to, že mám pocit, že se mi v ústech hromadí bakterie.

Čelit bolavému ústí

Znáte ten pocit, když máte po orthodontické proceduře natolik bolavé ústa, že vám jen myšlenka na jídlo připadá strašná? Nebojte se, nejste sami. Věřte mi, během mé "rovnátkové éry" jsem se cítila někdy stejně. Je to normální. Řekněme, že to je součást procesu. A tak jako všechno ostatní, i toto se dá zvládnout.

Nejlepší řešení? Vyhněte se tuhým a tvrdým potravinám, které by mohly způsobit nepříjemný tlak na rovnátka. Můžete zkusit jíst věci, které jsou měkké a snadno stravitelné, jako je třeba vařená zelenina, těstoviny nebo ryzové pokrmy. A co takhle vyzkoušet různé smoothie? Nejen že jsou chutné a zdravé, ale také velmi snadno stravitelné. A pokud jste jako já a milujete sladkosti, můžete si dopřát čokoládový puding nebo jiné měkké dezerty.

Čas na experimenty v kuchyni

Moje doba s rovnátky byla opravdu dobou velkých kulinářských experimentů. Najednou jsem musela omezit jídla, která by mohla poškodit mé rovnátka, a vyhledávat nové recepty a jídla, která budou jemná a příjemná pro moje citlivé ústa.

Moje oblíbené recepty zahrnovaly třeba sladká avokádová smoothie, čokoládové muffiny v blenderu z ovesných vloček a banánů nebo polevu bez cukru. Ano, musela jsem se vzdát křupavých baget a slaných chipsů, odměnou mi ale bylo objevení nekonečné řady skvělých receptů, které bych jinak nikdy nevyzkoušela. Takže pokud máte rovnátka, neváhejte experimentovat s jídlem. Možná na sebe objevíte nové talenty v kuchyni!

Údržba a ošetřování rovnátek

Musíte si uvědomit, že rovnátka nejsou jen kosmetický doplněk, ale také nástroj, který má pomoci vašim zubům vypadat lépe. Takže je velmi důležité se o ně správně starat. Podle mé zkušenosti bylo občas těžké se do toho dostat, ale jakmile jste v rutině, je to docela jednoduché.

Vždycky jsem měla při ruce malý "kit pro údržbu rovnátek". Obsahoval interdentální kartáčky, zubní nit, vosk pro rovnátka a zubní pastu. Pokud vyrazím na delší dobu z domova, měla jsem vždy s sebou malou taštičku s těmito věcmi. Je také důležité regulovat svoji stravu podle toho, co vaše rovnátka a zuby mohou snést. I když to možná bude občas těžké, je to stále lepší než poškodit rovnátka jídlem, které by mohlo způsobit problémy.

Na závěr mi dovolte dodat, že život s rovnátky může být skutečně výzvou, a to nejen když jde o jídlo. Ale důležité je vzít to s grácií a optimismem. Pamatujte, že je to jen dočasná etapa, a pokud se s ní vypořádáte správným způsobem, můžete z této zkušenosti vytěžit jen to nejlepší. Naučte se, jak se starat o své rovnátka, jak jíst s rovnátky a hlavně, jak si užívat života a jídla, i když máte rovnátka. Protože i se rovnátky si můžete dopřát chutné jídlo!

Populární tag : Jídlo s rovnátkama Rady pro rovnátka Gumičky na rovnátka Překonání potíží s rovnátky


Napsat komentář