Depo pro Dentální Péči
Nejčastější otázky o gumičkách na rovnátka
Václav Kopecký

Václav Kopecký

Co jsou gumičky na rovnátka a jak fungují?

Vybereš si rovnátka, aby byl tvůj úsměv jako z časopisu. Ale pak tvůj ortodontista začne mluvit o gumičkách na rovnátka. Můžeš se cítit zmatený, ale nemusíš se bát. Pokud si nejste jisti, co jsou gumičky na rovnátka a jak fungují, připravil jsem pro vás přehled.

Gumičky na rovnátka jsou malé, ale mohou mít velký dopad na úpravu zubů. Fungují tím, že vytvářejí konstantní tlak, který postupně posouvá zuby do správné pozice. Jsou to takové malé kouzelnice rovných zubů! Pro ty z vás, kdo mají rádi zajímavosti, tak vězte, že tyto gumové kolíky byly poprvé použity v roce 1843. Ano, čtete dobře, rovnátka jsou starší než první moderní automobily!

Také vězte, že ne všechny gumičky na rovnátka jsou vytvořeny stejně. Některé mohou být barevné, zatímco jiné jsou průhledné nebo dokonce fluoreskující. Většina z nich je vyráběna z latexu, ale existují i bezlatexové verze pro ty, kteří mají alergii na latex. A ještě jednu věc: nevěřte těm, kdo říkají, že čistě bílé gumičky jsou nejlepší. Právě naopak! Tyto gumičky mohou po čase nabrat žlutý odstín a vypadat nevzhledně.

Proč je důležité nosit gumičky na rovnátka?

Nosit gumičky na rovnátka může být občas trochu nepohodlné, ale věřte mi, stojí to za to. Když mi bylo 15 let, tak jsem měl také rovnátka. V té době jsem nesnášel ty gumičky, ale dnes jsem opravdu rád, že jsem je nosil. Ty gumičky mi vlastně pomohly získat ten můj skvělý úsměv, kvůli kterému jsem si našel svoji manželku. Ale zpátky k odborným věcem.

Gumičky na rovnátka hrát kritickou roli v procesu sjednocování a zarovnávání zubů. Bez nich nebude léčba rovnátkami tak účinná. Gumičky na rovnátka vlastně tlačí a táhnou na zuby tak, aby se dostaly do správné polohy. Obecně platí, že čím více se věnujete svojí léčbě a nosíte své gumy přesně tak, jak vám to váš ortodontista nařídil, tím rychleji budete mít krásnou úsměv. A kdo by si nechtěl co nejdříve ukázat svůj nový, dokonalý úsměv, že ano?

Jak se postarat o svoje gumičky na rovnátka?

Nejsem zrovna doktor, ale jak se tak bavíme o gumičkách na rovnátka, měl bych vám něco říct o jejich péči. Když dostanete svoje gumičky, ortodontista vám vysvětlí, jak je správně nasadit a odstranit. Ale to je jen začátek. Péče o gumičky na rovnátka je důležitá pro jejich účinnost a vaše celkové pohodlí.

Gumičky byste měli měnit jednou za den a to především po jídle a čištění zubů. To znamená, že pokud jste labužník jako já a jíte pět jídel denně, budete svoje gumičky měnit pětkrát denně! Udržování čistoty gumiček je rovněž zásadní. Pontě hojně vykasírejte na zubní pastu a kartáček, protože bez nich se vaše gumičky stanou rájem pro bakterie a to nechcete.

Jak se vyrovnat s bolestí způsobenou gumičkami na rovnátka?

Ok, uznávám, gumičky na rovnátka mohou být trochu bolestivé. Já sám jsem prošel fází, kdy jsem chtěl ty gumičky jednoduše vyhodit z okna. Ale nezoufejte, i tady existují způsoby, jak zmírnit bolest a nepohodlí.

Jakékoli nepohodlí, které může nastat po nasazení nových gumiček, obvykle zmizí během prvních několika dnů. Ale pokud vás to bolí, dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak zmírnit bolest. Led nebo studené nápoje mohou pomoci, stejně jako analgetika. Mějte na paměti, že každý je jiný a to, co funguje pro jednoho člověka, nemusí fungovat pro druhého. Takže pokud máte pocit, že vaše bolest je nezvladatelná, rozhodně se obrate na svého ortodontu.

Takže, ano, nosit gumičky na rovnátka může být dokonce trochu bolestivé. Ale jak říká stará známá přísloví, "Krása bolí". A kdo z nás by nechtěl mít skvělý, rovný úsměv, že? Takže přátelé, držte se svých gumiček, cti je jako svou vlastní krásu a věřte mi, nakonec to bude všechno stát za to.

Populární tag : gumičky na rovnátka časté otázky péče o rovnátka zkušenosti s rovnátky


Napsat komentář