Depo pro Dentální Péči
Zubní kámen pod dásní: co byste o něm měli vědět
Václav Kopecký

Václav Kopecký

Zubní kámen pod dásní: co byste o něm měli vědět

Příčiny vzniku zubního kamene

První a nejdůležitější věc, kterou byste měli vědět o zubním kameni, je to, co ho způsobuje. Zubaři vám řeknou, že hlavním viníkem je plak. Plak je lepkavý, bakteriemi naplněný povlak, který se hromadí na zubech. Pokud se neodstraní řádně a pravidelně, začne se tvrdnout a vytvářet zubní kámen. Eva, moje úžasná manželka, mi vždy dobře vysvětluje, jak důležitá je pravidelná ústní hygiena!

Tento proces se může stát rychleji u lidí, kteří mají vysokou úroveň minerálů ve slinách. Kouření a určité léky mohou také urychlit tvorbu zubního kamene – proto si pamatujte, pravidelné čištění zubů může být skutečným životním zachráncem.

Akutní následky zubního kamene

Možná si říkáte: "Ale Václave, proč by mě měl zajímat zubní kámen? Není to jen estetický problém?" Ach, jak bych si přál, aby to byla pravda! Zubní kámen není jen o tom, jak vypadá váš úsměv. Je to o mnohem víc.

Zubní kámen narušuje strukturu zubu a může být největší příčinou zubního kazu a parodontitidy. Pokud ho ponecháte bez dozoru, může dokonce vést k ztrátě zubů. Soudě podle toho, jak nepříjemné to zní, je zřejmé, proč profesionalita a péče o všechny aspekty ústní hygieny nesmí být podceňovány.

Odkrývání dásní a zubního kamene

Tak tady je ta temnější stránka zubního kamene – pokud se nachází pryč od povrchu zubu, pod dásní. Toto místo je velmi problematické vyčistit vámi samotnými, a nezřídka se stává, že ho zubař musí ošetřit.

Moje srdce začne bouchat rychleji, jen když si vzpomenu na tu dobu, kdy jsem měl zubní kámen pod dásní. Měl jsem bolesti, krvácelo mi z dásní a měl jsem otoky. Naštěstí Eva, moje chytrá žena, mě přiměla jít k zubaři. Právě tam mi řekli, že mám zubní kámen pod dásní.

Léčba zubního kamene pod dásní

Když jsem se endodontista dozvěděl, co se děje pod mými dásněmi, navrhl mi hned několik možností léčby. Ta první byla, jak jistě tušíte, profesionální čištění zubů.

Profesionální čištění zubů v salonu je jediný způsob, jak odstranit zubní kámen, který se již vytvořil. Proces zahrnuje něco, co se nazývá škrábání a leštění. Toto může znít trochu děsivě, ale věřte mi, je to méně bolestivé, než jak to zdánlivě vypadá.

Prevence zubního kamene

Pravděpodobně už teď tušíte, co přijde dál. Ano, prevence. Sladké, báječné slovo prevence. Prevence je vaše nejlepší zbraň proti zubnímu kameni.

Prevence začíná u každodenního čištění zubů, používání dentální nitě a ústního vody. Možná si myslíte, že jste slyšeli tuto radu tisíckrát. Ale věřte mi, je to proto, že funguje! Matouš a Sára, naše děti, se také naučily tuto rutinu a už vypadají, že tu mají bílé perly.

Zubní kámen a strava

Kromě toho, co děláte v koupelně, je také důležitá vaše strava. Potraviny a nápoje bohaté na cukr a škrob jsou pro bakterie v ústech hotovým rájem. Takže co můžete udělat? Průběžně pijte vodu, abyste měli čisté ústa a snažte se jíst potraviny bohaté na vlákninu.

Pokud se zde objevil zlomový okamžik, byl to sýr! Ano, sýr. Ukázalo se, že sýr může pomoci neutralizovat kyseliny v ústech a chránit zuby před zubním kamenem. Kdo by to byl řekl?

Zubní kámen a děti

Na závěr bych chtěl mluvit o tom, jak zubní kámen ovlivňuje naše nejmenší. Stejně jako u dospělých, i u dětí se může vyvinout zubní kámen, pokud není jejich ústní hygiena správně zachována.

Proto je nutné učit naše děti správným návykům od útlého věku. Můžete si představit, jakou radost mi dělá sledovat, jak se Matouš a Sára snaží napodobit mě a Evu, jak si čistíme zuby. To je nejlépe strávený čas!

Můj příběh se zubním kamenem kamarádům opisuji jako malou dobrodružnou výpravu. Má lekce z toho? Buďte při péči o své zuby důkladní a neodkládejte návštěvu zubaře. A možná si dát po obědě kousek sýra!

Populární tag : Zubní kámen pod dásní odstraňování zubního kamene prevence zubního kamene zubní hygiena


Napsat komentář