Depo pro Dentální Péči
Proč zubní lékaři doporučují sonický kartáček
Jaroslav Nevěčný

Jaroslav Nevěčný

Úvod do světa sonických kartáčků

Možná jste na to už někde narazili. Zubní lékaři v poslední době hovoří stále častěji o výhodách sonických kartáčků. Jaký je za tím důvod? Nabízí skutečně něco extra oproti klasickým zubním kefkám nebo elektrickým kartáčkům? Můj psí kamarád Max je sice na tento počin bez rozdílu (ať už jde o jakýkoliv druh kartáčku, nepřestává ho fascinovat), ale my lidé bychom měli věnovat větší pozornost tomu, čím si čistíme zuby. A právě o tom bude tento článek. Bez obav, nesnažím se vás něčemu prodávat, jen se snažím přiblížit vám novinky ze světa ústní hygieny, na které jsem narazil.

Důležitost ústní hygieny

Ještě než se podíváme na vlastnosti sonických kartáčků, je dobré si připomenout, proč je ústní hygiena tak důležitá. Čisté zuby nejsou jen o tom, mít na fotce na sociálních sítích krásně bílý úsměv. Správná péče o zuby a dásně hraje klíčovou roli v celkovém zdraví těla. Kdo by chtěl mít problémy se srdcem, trávením nebo dokonce riziko cévní mozkové příhody? A přitom stačí dvakrát denně pár minut věnovat péči o zuby.

O čem je toto čarování zvané sonický kartáček

Určitě dnes málokdo użyje ještě klasickou manuální zubní kefku. Elektrické kartáčky, ať už oscilační nebo rotační, usnadňují čištění zubů a navíc motivují k pravidelné péči. Ale sonický kartáček je něco jiného. Největší rozdíl je v pohybu hlavice. Zatímco klasické elektrické kartáčky se pohybují ze strany na stranu, sonický kartáček vytváří ultrazvukové vibrace, které dokážou rozrušit baktérie a dosáhnou i na nejtěžší dostupná místa v ústech.

Není kartáček jako kartáček

Říkáte si, že všechno zní moc hezky, ale co ti zubní lékaři? Proč doporučují zrovna sonický kartáček? Přeci jenom je na trhu celá řada zubních kefek, tak proč bych se měl rozhodnout právě pro sonický kartáček? A co víc, proč bych měl investovat do něčeho co stojí více než klasická elektrická kefka? Právě na tyto otázky vám chci odpovědět.

Výhody sonických kartáčků

První výhoda je, že sonický kartáček dosáhne na místa, kam se jiný kartáček nedostane. Kvůli ultrazvukovým vibracím dokáže rozrušit a odstranit zubní plak i v těžko dostupných místech. Druhá výhoda je, že party s sonickým kartáčkem jsou opravdu skvělé. Ne, opravdu! Gabriela mi jeden takový kartáček koupila k narozeninám a musím vám říct, že od té doby jsou moje ranní a večerní rituály úplně jiné. Opravdu se těším na čištění zubů a mám pocit, že moje ústní hygiena je na mnohem vyšší úrovni.

Jaké jsou nevýhody sonických kartáčků?

Ale abych vám to nekreslil jenom růžově, samozřejmě sonický kartáček má i své nevýhody. Je dražší než klasický elektrický kartáček a některým lidem může vadit intenzivní vibrace. Je tedy dobré si před nákupem ověřit, zda vám takový druh čištění bude vyhovovat.

Závěrečné zamyšlení

Je tedy sonický kartáček to pravé pro každého? Asi ne. Ale pokud si na ústní hygienu potrpíte a chcete zkusit něco nového, určitě stojí za vyzkoušení. A kdo ví, třeba vás to chytne jako mě. Tak co, jdeme na to?

Populární tag : Zubní lékaři doporučení sonický kartáček ústní hygiena


Napsat komentář