Depo pro Dentální Péči
Černý zubní kámen: jak na něj?
Václav Kopecký

Václav Kopecký

Proč se tvorí černý zubní kámen?

Asi jste si všimli, že když necháte auto stát na dešti bez krytu, objeví se na něm vrstva špíny a smutku, kterou je těžké setřít. No, a to je přesně to, co se děje s našimi zuby. Nikdy nevíte, kdy vám přistane na zubní sklovině malý kousek jídla nebo nějaká bakterie. A pokud je to nevyčistíte, mohou se začít tvořit malé vrstvičky, které se postupně mění v černý zubní kámen.

Černý zubní kámen se vytváří, když se zubní plak (ten lepkavý film, který se tvoří na zubech po jídle) spojí s minerály ve vaší slině. Tvoření černého zubního kamene je postupný proces. Nejprve se tvoří zubní povlak, který se pak může mineralizovat a stát se zubním kamenem.

Někdo může říci: „Václave, proč to musím čistit? Funkční hrot stojí jen pár korun a je to vyřešeno.“ Ale já bych jim odpověděl: „Představte si, že máte na nohou puchýř. Můžete si koupit náplast a je to vyřešeno, nebo můžete začít nosit lepší boty a předejít puchýřům úplně.“

Jaká je roli kouření a červeného vína v této hře?

Pokud jste kouření nebo pití červeného vína, máte větší riziko vzniku černého zubního kamene. Kouření způsobuje, že vaše sliny se stávají více kyselými, což usnadňuje vznik plaku. A červené víno? No, to je zase další příběh. Červené víno obsahuje třísloviny, které mohou způsobit zbarvení zubů a také přispívají k tvorbě zubního kamene.

Existuje ale i řada dalších faktorů, které mohou zvyšovat riziko vzniku černého zubního kamene, například nevyvážená strava, nedostatek fluoru v pitné vodě nebo genetika. Dokonce i některé léky mohou zvýšit riziko. Takže si to vezměte tak - skvělá ústní hygiena je dobrá, ale existuje spousta dalších věcí, na kterých můžete pracovat.

Prevence je lepší než léčba

A teď k tomu nejdůležitějšímu - jak tedy předcházet tvorbě černého zubního kamene? Prvním a nejdůležitějším krokem je správná ústní hygiena. To zahrnuje pravidelné čištění zubů minimálně dvakrát denně, používání zubního nitě a ústní vody.

Nikdy nezlehčujte sílu dobrých návyků. A pokud to zjednoduším, nejde jen o to mít hezký úsměv. Špatná ústní hygiena může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně ztráty zubů, parodontitidy a dokonce i srdečních chorob.

Neváhejte navštívit zubního lékaře

Nelze dostatečně zdůraznit, jak důležité je pravidelné kontrolování zdraví vašich zubů u zubního lékaře. Dokonce i když si myslíte, že máte ústní hygienu pod kontrolou, zubní hygienistka má výcvik a nástroje ke zjištění problémů, které by vám mohly uniknout. Navíc, profesionální čištění zubů je jediný způsob, jak odstranit zubní kámen, který se již tvrdnutí.

A tady vám řeknu svůj příběh: nenáviděl jsem chodit k zubnímu lékaři. Byl jsem přesvědčen, že všechno jde spravím sám. Ale jednou, když jsem měl strašnou bolest zubů, jsem musel jít. A co si myslíte, že se stalo? Byl jsem ohromen prací zubní hygienistky. A od té doby pravidelně chodím na kontroly. Je to opravdu tak jednoduché!

Cvičení dásní: nevšední tip, který funguje

Nyní vám dám tip, který se vám může zdát divný: cvičení dásní. Ano, četli jste správně, cvičení dásní je skutečným a efektivním řešením. A je to také něco, co lze snadno zařadit do každodenního života.

Cvičení dásní není nic složitého. Stačí jen pár minut denně strávit masáží dásní prstem nebo speciálními nástroji a váš úsměv bude zářivější. A nejen to, cvičení dásní také podporuje krevní oběh a může dokonce pomoci zpomalit stárnutí zubů. A opravdu, kdo by nechtěl mít mladistvý úsměv?

Vápníková terapie: starý trik s novým švihem

A konečně přichází vápníková terapie. Existuje mnoho představ o tom, jak může vápník přispět k zdraví zubů. Ale možná jste nevěděli, že vápník je také skvělý v boji proti černému zubnímu kameni.

Během mého výzkumu jsem narazil na několik studií, které uvádějí, že vápníková dieta může pomoci zpomalit tvorbu černého zubního kamene. To však neznamená, že byste měli jíst kosti jako pes. Stačí jen přidat do své stravy více vápníku bohatých potravin jako jsou mléko, sýry, jogurt a tmavé listové zeleniny.

Je také důležité si uvědomit, že spousta potravin a nápojů, které konzumujeme, obsahuje kyseliny, které mohou rozpouštět chrup. Takže s tím v hlavě, měli bychom se snažit vyvážit naši stravu se spoustou vápníku bohatých jídel.

Takže, to by bylo na závěr. Doufám, že vám tyto tipy pomůžou v boji proti černému zubnímu kameni. A nezapoměňte, úsměv je nejhezčí, když je zdravý!

Populární tag : Černý zubní kámen odstraňování zubního kamene prevence zubního kamene ústní hygiena


Napsat komentář