Depo pro Dentální Péči
Jak dlouho bolí zuby po Utazeni rovnátek?
Tomáš Havranek

Tomáš Havranek

Základní informace o utažení rovnátek a pocitu bolesti

Pokud jste si někdy nechali vyrovnat zuby rovnátky, víte, že tento proces není ani trochu bezbolestný. Všichni reagujeme na bolest odlišně, a tak není překvapením, že někteří lidé zvládnou bolest po utažení rovnátek snáz, zatímco jiní prožívají nepříjemné a dlouhodobé bolesti. Ale mějte na paměti, že vše je pro něco dobré a na konci tohoto úsilí vás čeká odměna v podobě dokonalého úsměvu.

Nyní, když jsem se podíval do zrcadla, které držela moje drahouška Lenka, a viděl jsem ten nový úsměv, který se mi tolik líbil, uvědomil jsem si další důležitou věc. Ta krátkodobá bolest opravdu stála za to. Chtěl jsem vám o tom povědět, abych vám poskytl alternativní pohled na bolest, kterou můžete zažít po utažení rovnátek.

Proč vůbec přichází k bolesti po utažení rovnátek

Bolest po utažení rovnátek je přirozenou reakcí těla na násilí, které se mu dostává. Jakmile dojde k utažení rovnátek, zuby se začnou pohybovat a měnit svou pozici; je to proces, který nemůže být bezbolestný. Imagine moje děti, Eliška a Martin, jak si hrají na houpačce - je to v podstatě stejný princip.

Když poprvé vstoupíte do ordinace svého ortodonta a necháte si nasadit rovnátka, prvních několik dnů je plných překvapení - nový pocit v ústech, jiný způsob jídla a náhodné bolesti. Pak přijde první utažení rovnátek a s ním i bolest. Ale nezoufejte, mějte na paměti, že je to normální vedlejší efekt při cestě za krásným úsměvem.

Jak dlouho bolí zuby po utažení rovnátek

Nyní k hlavnímu bodu - jak dlouho bolí zuby po utažení rovnátek? To je otázka za milion korun a obávám se, že nemám konkrétní odpověď. Jak jsem již zmínil, každý z nás má jinou toleranci k bolesti, takže zatímco někteří lidé mohou pociťovat jen málo nepohodlí a bolest ustoupí během několika hodin, pro jiné může bolest trvat několik dnů.

V mém případě, když jsem měl rovnátka, trvala bolest zhruba tři dny. Nebylo to nic nesnesitelného, ale nepohodlí bylo zřejmé. A to ani nemluvím o tom, jak jsem musel přejít na tekutou stravu, abych své právě utažené zuby co nejméně zatěžoval. Proti bolesti mi pomohly ledové obklady a přírodní lék - zázvorový čaj. Nejenže je zázvor skvělý pro zklidnění žaludku, ale také pomáhá zmírnit bolest, když je to potřeba.

Jak zvládat bolest po utažení rovnátek

Jak jsem již zmínil, bolest po utažení rovnátek je nevyhnutelnou součástí procesu vyrovnávání zubů. Jak ale tuto bolest zvládat? Existuje několik způsobů, jak jí zmírnit.

V první řadě je důležité myslet pozitivně. Já vím, zní to jako fráze, ale opravdu to funguje. Bolest je často jen odrazem našeho stavu mysli, takže když se zklidníme a uklidníme, bolest může často odeznít. Měl jsem kamaráda, který trpěl migrénou a když se naučil relaxovat a calm down, jeho migréna se stala daleko méně častá a méně intenzivní.

Další věcí, kterou můžete udělat na zmiření bolesti, je změna stravy. Jako dítě, které rádo používá rovnátka, jsem byl jedním z těch, kdo bolest po utažení rovnátek zvládl hladem. Ale jak jsem starší a moudřejší, došel jsem k závěru, že to nebyla zrovna nejlepší volba. Přechod na měkkou a tekutou stravu může pomoci zmírnit bolest a zároveň zajistit, aby vaše tělo dostávalo potřebné živiny.

Nezapomeňte také na důležitost hydratace. Pijte dostatek vody, abyste udrželi své ústa vlhká a pomocí zvlhčovače můžete dodat vlhkost i do vašeho prostředí, aby se snížilo podráždění sliznic v důsledku rovnátek.

A co takhle ledové obklady? Ty jsem já a moje pes Max používali pravidelně a skvěle fungovaly. Led má totiž schopnost zmírnit bolest a snížit otoky, což může být po utažení rovnátek velmi užitečné.

Na závěr bych chtěl říct, že ať už je bolest po utažení rovnátek jakkoli nepříjemná, je to dočasný stav, který rychle zmizí. Takže pokud nyní procházíte tímto nepříjemným obdobím, mějte na paměti, že krásný úsměv je za rohem a všechno to stojí za to.

Populární tag : bolí zuby po vyjmutí rovnátek péče po rovnátkách následky vyjmutí rovnátek


Napsat komentář