Depo pro Dentální Péči
Jak dlouho trvá sundání rovnátek?
Tomáš Havranek

Tomáš Havranek

Proč se rovnátka sundavají a kdy je ten správný čas?

Pravděpodobně si kladete otázku, proč se vlastně rovnátka sundavají. Odpověď je jednoduchá. Rovnátka jsou lékařským nástrojem určeným k napravení nepravidelnosti v našem chrupu. Je to jako s jakoukoli jinou léčbou - po jejím úspěšném ukončení už není potřeba nadále užívat lék. Pokud máte rovnátka a uvědomíte si, že váš chrup vypadá naprosto perfektně, je pravděpodobně na čase je sundat.

Ale jak určíte ten správný čas? Poslední slovo v tom má vždy odborník - váš ortodontista. Je velmi důležité, aby rovnátka nezůstala v ústech déle, než je třeba. Dlouhodobé nošení rovnátek bez potřeby může vést k řadě problémů, jako je například zánět dásní. Na druhou stranu, pokud rovnátka sundáte předčasně, účinek se může zvrátit a vaše zuby se mohou vrátit do původní polohy.

Fáze sundání rovnátek

Je pravda, že sundání rovnátek je proces? Rovněž jako u jejich nasazení? Ano, je to tak. Ať už jde o pevné rovnátka, neviditelné rovnátka nebo jiný typ, každý druh rovnátek vyžaduje jiný postup.

Pevné rovnátka jsou nejčastěji používaný typ a jejich sundání je relativně jednoduché a rychlé. Větší část procedury většinou zabere kontrola výsledků a následný plán další léčby. Pokud revoluce zubů proběhla podle plánu, může vás ortodontista ujistit, že od tohoto bodu budete potřebovat jen retenci.

Sundání neviditelných rovnátek je ještě jednodušší. Většinou stačí vyndat plastovou formu z úst. Podobně jako u pevných rovnátek, důležitá je kontrola postupu revoluce zubů a plánovaní další léčby.

Jak dlouho trvá samotné sundání rovnátek?

Velmi často se setkávám s otázkou - jak dlouho trvá sundání rovnátek? S vědomím, že každý typ rovnátek vyžaduje jiný postup, sundání rovnátek obecně nemusí trvat déle než hodinu. Tato doba však může být delší, pokud jste měli komplikované případy nebo používali speciální typ rovnátek.

Sundání pevných rovnátek obvykle trvá asi 30 minut. V tomto čase zubař následně odstraňuje jednotlivé části rovnátek a čistí povrch zubů. Pokud jste měli speciální druh rovnátek, jako jsou například samoligaturující rovnátka, může se tato doba prodloužit.

Sundání neviditelných rovnátek může být tak rychlé, jak je to možné. Mějte na paměti, že čas strávený u zubaře zahrnuje také kontrolu výsledků a plánování další léčby.

Co očekávat po sundání rovnátek?

Po sundání rovnátek vymejte zuby důkladně a sledujte, jak vypadají. S rovnátky je těžké úplně vyčistit zuby, takže je možné, že uvidíte nějaké fleky nebo zabarvení. Toto je normální a je důležité si uvědomit, že se to časem zlepší.

Lenka, moje manželka a zároveň dentální hygienistka, zjistila, že mnoho lidí, kteří právě sundali rovnátka, hledají radu ohledně údržby svých zubů. Dodala, že je velmi důležité pokračovat v používání dentálních nití a čištění zubů při vzdání se rovnátek, aby se udržela zdravá ústní dutina. A pro ty, kteří chtějí zlepšit estetický vzhled svých zubů, existují různé možnosti, jako je bělení zubů.

Příbehy ze života s rovnátky a po jejich sundání

Když jsem byl mladý kluk, měl jsem rovnátka. Byla to jedna z těch typických "obytných chvílí" pubertálního věku, kdy bylo téměř odznakem odvahy mít kovový úsměv. Sundání mého chrupu proběhlo docela rychle, ale pamatuji si, že to byl skutečný osvobozující zážitek.

Ale můj příběh nekončí. Naše malá rodina se rozrostla o dalšího člena na čtyřech nohách - našeho psa, Maxe. A Max miluje hračky - často doslova "do zuba a do dásně". Jednoho dne, během naší večerní procházky, našel Max gumovou hračku, kterou evidentně někdo ztratil. A co bylo uvnitř? Rozbila se a vypadaly z ní pružinky jak z rovnátek! Byl jsem ohromen - technologie rovnátka se dostala až do psích hraček! Takže ano, i když jste dospělí a vaše dny s rovnátky jsou za vámi, můžete se k nim stále vrátit! Ale upřímně, je lepší je ponechat tam, kam patří - k ortodontovi!

Populární tag : sundání rovnátek doba sundání proces sundání rovnátek péče po sundání rovnátek


Napsat komentář