Depo pro Dentální Péči
Rychlé tipy pro odstranění černého zubního kamene
Václav Kopecký

Václav Kopecký

Proc, jak a kdy odstranit černý zubní kámen?

Možná jste všimli, že se vám na zubech objevuje temná zubní deska a hledáte rýchle tipy, jak se jí zbavit? Vítejte, dobrodruzi orální hygieny. Já, Václav, jsem pro vás připravil stejně jako pro Evi (moje manželka Eva, pokud jste nevěděli, je na mě velmi přísná), pár osvědčených rad, jak vyčistit své zuby od tohoto nezvaného hosta. Ale nejprve byste měli vědět, co to černý zubní kámen vlastně je? Je to tvrdý povlak, který se tvoří na zubech a je způsoben nedokonalým čištěním zubů, konzumací barviv obsahujících potravin nebo kouřením. Co je na tom tak špatného, zeptáte se? No, jednoduše je to domov pro bakterie, které mohou způsobit zánět dásní, zubní kaz a parodontózu. Ale nebojte se, ukážu vám cesty, jak se ho zbavit!

Použijte zubní kartáček a důkladně si čistěte zuby

Zní to samozřejmě, že? Ale bez pravidelného a důkladného čištění zubů se černý zubní kámen nikdy neztratí. Já osobně si čistím zuby dvakrát denně, ráno a večer, a vždy po jídle. A víte, že Eva mi vždycky připomíná, když zapomenu? Naprosto miluje svoje čisté zuby a je mojí soukromou zubní hygieničkou. Pokud možno, použijte elektrický kartáček, který dokáže odstranit více plaku než běžný kartáček. A pokud používáte obyčejný kartáček, vzpomeňte si na to, že správná technika je klíčová. Neženejte kartáček jako splašený, ale čistěte jemně, abyste nepoškodili své dásně.

Interdentální čištění a zubní nit

Škubání zubní nití mezi zuby může být někdy nepříjemné, ale věřte mi, že jde o jednu z nejlepších cest, jak se zbavit černého zubního kamene a udržet si čistý úsměv. Interdentální kartáčky nebo zubní nit můžou odstranit až 40% více plaku než jen čištění zubním kartáčkem. Na počátku toho může být trochu nepříjemné a krvácet, ale vydržte! Postupem času si na to vaše dásně zvyknou a budou vám vděčné. Eva si takto čistí zuby i při sledování televize, skutečně to přišla na chuť!

Použití zubních past s bělícími účinky

Některé zubní pasty obsahují mikročástice, které pomáhají odstraňovat zubní kámen a zároveň bělí zuby. Tyto pasty jsou obzvláště účinné, pokud máte tendenci ke zbarvování zubů např. z kávy. Ale pozor, některé mohou být trochu drsné pro citlivé dásně, takže pokud máte citlivé zuby nebo dásně, raději si vyberte jemnou variantu.

Profesionální čištění zubů

Přestože všechny tyto rady mohou pomoci, zubní hygienista je ten pravý profesionál, který dokáže odstranit černý zubní kámen úplně. Ano, může to být trochu nákladné, ale stojí to za to. Eva a já máme pravidelnou návštěvu u zubní hygieničky každých půl rok. Je to prostě součást našeho životního stylu a naučili jsme se toho dost o ústní hygieně a tom, jak se starat o naše zuby.

Ústní vody a jiné pomocníky

Kromě kartáčkování a používání zubní nitě mohou být také užitečné ústní vody. Obsahují antimikrobiální látky, které zabijí bakterie v ústech a tak pomohou zabránit tvorbě zubního kamene. Ale zase bych varoval před nadměrným používáním, protože některé ústní vody mohou vysušit ústní dutinu a způsobit potíže.

Zdravá strava – ano, opravdu pomáhá!

Například jablka nebo mrkev mohou pomoci vyčistit zuby přirozeným způsobem. Také byste měli minimalizovat konzumaci sladkých nápojů a potravin, které mohou způsobit tvorbu zubního kamene. Určitě není snadné se vzdát svých oblíbených sladkostí, ale pokud chcete mít skutečně čisté zuby, musíte se obětovat.

Mějte na paměti, že rady, které jsem vám dal, jsou jen základní a nejlepší je konzultovat se s odborníkem. Možná někteří z vás říkají: "Václave, to je moc práce, to nezvládnu." Ale dovolte mi vám připomenout, že všechny tyto kroky nezabírají tolik času, jak si myslíte, a mají dlouhodobý přínos pro vaše zuby. Znáte přeci přísloví "Kdo chce psa bít, hůl si najde". Tak směle do toho, budete mile překvapeni, jak rychle budou vaše zuby zářit čistotou.

Populární tag : odstranění zubního kamene domácí metody dentální hygiena černý zubní kámen


Napsat komentář