Depo pro Dentální Péči
Jak sonický kartáček zvládá odstraňování zubního plaku
Jaroslav Nevěčný

Jaroslav Nevěčný

O čem to vůbec mluvíme: sonický kartáček?

Často se setkáváme s otázkou, co vlastně je ten sonický kartáček, a proč bychom ho měli používat? No, začněme na tom správném místě. Sonický kartáček je elektrický zubní kartáček, který pracuje na principu vysokofrekvenčních sonických vibrací. Hýbe se rychlostí až několika tisíc otáček za minutu, což je o pořádný kus rychlejší než tradiční manuální kartáček, kterým si čistíme zuby.

Ale nejen rychlost čistícího pohybu je tím, co dělá sonické kartáčky tak účinnými. Nejlepší sonické kartáčky produkuji stovky tisíc pulsací za minutu a vytvářejí zvukové vlny a bublinky vody a pasty, které propadají mezi zuby a podél linie dásní, čímž dokáží odstranit až 99,9% zubního plaku, i tam, kde by se ho jiný kartáček nedotkl. To je úžasná technologie v malém balení, co říkáte?

Pochopte váš nepřítel: zubní plak

Zubní plak je něco, co by nás mělo všechny trápit. Je to biofilm, který se hromadí na zubech a skládá se z bakterií a jejich produktů. Bakterie v plaku využívají cukr z naší stravy k produkci kyselin, které mohou rozpouštět ochrannou vrstvu na zubech - zubní sklovinu. Pokud dojde k jejímu narušení, může to vést ke vzniku kazu. Takže je jasné, že plak je něco, co bychom chtěli mít pod kontrolou, že?

A jak to uděláme? No, správným čištěním zubů. A tady nám přijde vhod sonický kartáček. Jeho vysoká frekvence vibrací umožňuje dokonalé čištění zubů, dokonce i v těch nejtěsnějších mezizubních prostorech.

Sonický kartáček versus manuální kartáček

Je mnoho důvodů, proč bychom měli přejít na sonický kartáček. Jedním z nich je účinnost. Jak jsem už zmínil, sonický kartáček je schopen odstranit až 99,9% zubního plaku. To je něco, čeho není schopen dosáhnout tradiční manuální kartáček. Díky vysokofrekvenčním vibracím dokáže sonický kartáček vyčistit zuby mnohem efektivněji a rychleji, obzvláště pokud jde o těžko dosažitelná místa, jako jsou mezizubní prostory a zadní zuby.

Přestože sonické kartáčky bývají dražší než klasické manuální kartáčky, jejich náklady jsou dlouhodobě nižší. Díky tomu, že dokáží efektivně odstraňovat zubní plak a předcházet tak vzniku zubního kazu a dalších zubních problémů, může jejich používání ušetřit náklady na zubní lékaře v dlouhodobém horizontu.

Používání sonického kartáčku: návod k použití

Použití sonického kartáčku není o mnoho složitější než použití klasického manuálního kartáčku. Nejprve na kartáček naneste zubní pastu a pak ho přiložte na zuby. Zapněte ho a nechejte ho pracovat. Nechte ho klouzat od zubu k zubu a nechte ho dělat svou práci. Je důležité nepoužívat příliš silný tlak, sonický kartáček by měl dělat veškerou práci.

Začněte na vnější straně horních zubů a postupně se pohněte ke vnitřní straně a pak k dolním zubům. Udělejte to samé na druhé straně úst. Celý proces by měl trvat zhruba dvě minuty. Některé sonické kartáčky mají dokonce vestavěný časovač, který vás upozorní, kdy je čas se přesunout na další část úst, což je skvělý pomocník!

Možné nevýhody a námitky vůči sonickému kartáčku

Ano, sonické kartáčky jsou fantastické a nabízejí mnoho výhod. Ale jako všechno, i ony mají své nevýhody a je jen fair o nich hovořit. Jednou z nich je cena. Ačkoliv jsem již zmínil, že sonické kartáčky mohou být na dlouhou trať úspornější díky své schopnosti zabránit zubním problémům, jejich počáteční náklady jsou vyšší než u manuálních kartáčků.

Další častou námitkou je, že sonické kartáčky mohou být pro některé lidi příliš silné. Někteří lidé s citlivými zuby nebo dásněmi mohou pociťovat nepohodlí při použití sonických kartáčků. Pokud se tedy rozhodujete mezi klasickým a sonickým kartáčkem, měli byste zvážit své individuální potřeby a přání.

Můj příběh s sonickým kartáčkem

Teď už mi dovolte se podělit o svůj vlastní příběh. Když se mi poprvé dostal sonický kartáček do rukou, byl jsem skeptický. Nevěřil jsem, že by mohl být tak mnohem lepší než můj starý, spolehlivý manuální kartáček. Ale po prvním pokusu jsem byl přesvědčen. Pocity čistoty v ústech, které sonický kartáček poskytuje, jsou naprosto nepopsatelné.

Pokud bych měl hodnotit svůj přechod na sonický kartáček, bez váhání bych ho označil za jeden z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy učinil pro své ústní zdraví. A ačkoliv je pořizovací cena vyšší, v dlouhodobém horizontu jej doporučuji - investice do zdravých zubů se vždy vyplatí.

Populární tag : sonický kartáček odstraňování zubního plaku dentální hygiena prevence zubního kazu


Napsat komentář