Depo pro Dentální Péči
Návod na lepení protézy: Komplexní průvodce pro uživatele
Jaroslav Nevěčný

Jaroslav Nevěčný

Úvod do lepení protéz

Možná to zní jako klidný večer u televize, kdy si člověk lepuje model letadla, ale nemýlíme se. Lepení protézy je jednou z běžných činností, které musí zvládat každý, kdo nosí náhradu končetiny. A není to žádná legrace, protože správně nalepená protéza znamená komfort, bezpečnost a efektivitu.

Osočování psa Maxe, že opět roztrhal další ponožku, je jedna věc, zvládat každodenní úkoly s protézou je druhá. Musí držet jako přibitá, aby člověk mohl dělat vše, na co byl zvyklý. Proto je správný výběr lepidla a technika lepení alfa a omega úspěšného nasazení protézy.

Příprava na lepení protézy

Předtím, než se pustíte do lepení, je třeba udělat pár kroků. Jenom jako se správně připravit na běh, ani s lepením protézy se nesmí začínat narychlo. Chce to očistit plochu, kam se bude lepidlo nanášet, odstranit staré zbytky lepidla a zajistit, že místo je suché a bez mastnoty.

Někdy to chce trpělivost, ale stejně jako čekání na Maxe, až si odběhne během procházek, trvá to svoji dobu. Žádné zkratky, každý nedbalý krok se může později vymstít.

Výběr správného lepidla

Při výběru lepidla je to jako se seznamováním přes internet. Chce to zjistit, co očekáváte, s čím budete lepidlo kombinovat a jak dlouho potřebujete, aby vydrželo. Má to být vodě odolné? Má to držet i v extrémních teplotách? Ke každé protéze sedí něco jiného a je dobré vědět o všech možnostech.

Někteří výrobci doporučují specifické produkty přímo vyvinuté pro jejich protézy, takže přečtení návodu nikdy neškodí – a to platí dokonce i pro nás, chlapy, co jsme načítání manuálů často odkládali.

Aplikace lepidla na protézu

Tady už se dostáváme k samotnému lepení. Správná aplikace lepidla je jako malování – chce to jít s rozmachem, ale zároveň s citem a přesností. Stejně jako by Max po lovení míčku neměl přinést i odtržený trávník, tak ani s lepidlem nechceme excesy.

Aplikaci lepidla si představte jako mapu, kde je třeba najít správnou trasu, aby nás dovedla až k cíli. Nejedná se o nanesení 'husté vrstvy', ale spíš o promyšlené pokrytí potřebných ploch odpovídající vrstvou.

Poslední kontroly a upevnění protézy

Tak, a teď už to máme téměř za sebou. Stejně jako se při couvání s autem vyplatí kontrolovat všechny úhly, ani tady nejde opomenout kontrolu. Než protézu připevníme, je potřeba zkontrolovat správnost aplikace lepidla a případné nepravidelnosti napravit.

A pokud i přesto, že Max přinesl míček z lesa s podezřelým černým nánosem, se mu podaří dostat dovnitř čistý, tak by stejně protéza měla 'sednout' na své místo bez nečistot a bublin.

Údržba a péče o protézu

Protéze, jako věrný pes, potřebuje svou denní dávku pozornosti. Čistění, kontrola, zbavení se nečistot - to vše zaručuje, že protéza poslouží co nejdéle a nejlépe.

I Max si zaslouží po dobrém výkonu svou odměnu, ať už je to útulný pelíšek nebo poctivá porce granulí. Stejně tak protéza, pravidelně udržovaná, může dělat radost dlouhá léta.

Řešení běžných problémů s lepením protézy

Někdy, ať už je to kvůli spěchu, neopatrnosti nebo prostě smůle, může dojít k malérům při lepení protézy. Jak s Maxem řešíme jeho zlobení, tak i zde existují způsoby, jak problémy vyřešit. Je to o tom znát pár triků a neztratit hlavu.

Stejně jako ráno, když mi Max připomene, že už je fakt čas vstát a vyrazit na procházku, i protézy nám signalizují, kdy je čas na výměnu lepidla nebo dokonce celé protézy. A my bychom měli být stejně pečliví a pozorní.

Populární tag : lepení protézy údržba protézy návod protéza protéza pečlivost


Napsat komentář