Depo pro Dentální Péči
Praskliny na zubech: Co je třeba vědět?
Lucie Kučerová

Lucie Kučerová

Poznávání prasklin na zubech

Každý zubeček je přeci jen malý skvost! Jako malá dětská ruka nebo kvetoucí růže na jaře. Ale co se stane, když se na tomto krásném skvostu objeví prasklina? Mnoho lidí si myslí, že pokud něco zachvátí zub, je to konec světa. Ale opak je pravdou! Praskliny na zubech jsou běžným jevem, který může postihnout kohokoliv z nás. A věřte mi, pokud jste jednou prasklinu na zubu zažili, budete chtít vědět, jak se jí vyhnout příště.

Jak prasklina na zubu vypadá?

Praskliny na zubech mohou mít různé podoby. Mohou být viditelné pouhým okem, ale mohou být i tak malé, že je vidíte pouze pod mikroskopem. Podle své povahy mohou praskliny způsobovat bolest, citlivost na teplotu nebo dokonce změny v barvě zubu. Zkrátka a dobře, pokud na zubu něco vidíte nebo cítíte, je to signál, že byste měli navštívit zubaře.

Bolest? Ne vždy!

Asi nejdůležitější věcí, kterou byste o prasklinách na zubech měli vědět, je, že ne vždy s sebou přináší bolest. Mnoho lidí mám praskliny na zubech a ani o tom neví, protože prasklina neporušuje nerv v zubu a tedy nezpůsobuje bolest. I když vidíte prasklinu na zubu a necítíte bolest, je důležité ji nenechat bez dohledu zubaře. Protože jak jsem řekla, nemusí vždy bolet, ale pokud se neřeší, může to vést k vážnějším problémům v budoucnosti.

Příčiny prasklin na zubech

Je několik příčin, které mohou vést k prasklinám na zubech. Mezi nejčastější patří zranění, hrubé užívání zubů (například otvírání lahví zuby), opotřebení zubů vlivem stárnutí nebo dokonce i stres a štípnutí zubů během spánku. Ano, slyšíte správně! Dokonce i stres může způsobit praskliny na zubech. Proto se snažím relaxovat, cvičit jógu a meditovat, aby se můj úsměv udržel v nejlepším možném stavu.

Léčba prasklin na zubech

A teď přichází nejdůležitější část - léčba. Jak jste si asi uhodli, léčení praskliny na zubech může být komplikované. Záleží na tom, jak hluboká prasklina je a jak je zub poškozen. Může být potřeba výplň, korunka nebo dokonce kořenová léčba. Ale nebojte se! Všechny tyto léčebné postupy jsou běžné a váš zubař vám pomůže najít ten nejlepší způsob, jak vaše zuby zařídit.

Prevenci prasklin na zubech

A jak se tomuto nepříjemnému problému vyhnout? Prevence je rozhodně lepší než léčba, a to platí i v případě prasklin na zubech. Nejlepším způsobem, jak předcházet prasklinám na zubech, je správná ústní hygiena. Pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a výběr správné zubní pasty mohou zuby udržet silné a zdravé. Navíc je důležité, abyste nezneužívali zuby něčím, čemu nejsou určeny - jako například otvíráním lahví nebo žvýkáním ledu.

Aby to nebylo jen teorie

Nakonec vám chci vyprávět příběh ze svého osobního života, který je s tímto tématem velmi spojený. Jednou v den, kdy jsem otvírala lahev coly svými zuby (ano, vím, nebyla to dobrá myšlenka), jsem si zub praskla. No, nebylo to celý zub, jen malá část, ale bolest byla ohromná! Musela jsem jít rovnou k zubaři a dostala jsem výplň. Ta zkušenost mě naučila, že zuby nejsou nástroje! Od té doby se snažím o své zuby pečovat tak, jak si zaslouží, a doufám, že se mi podaří předejít dalším prasklinám na zubech.

Populární tag : praskliny na zubech péče o zuby zdraví zubů prevence prasklin na zubech


Napsat komentář