Depo pro Dentální Péči
Deset faktů o názvech jednotlivých zubů, které vás překvapí
David Černý

David Černý

Překvapivé fakty o názvech našich zubů

Měl jsem tenhle den obzvlášť zvláštní. Představte si, že byste si zrovna vsazovali korunky na to, jaké tajemství skrývají jména našich zubů. No, něco takového mě dnes opravdu stalo. Nejen, že jsem byl u zubaře, což je samo o sobě příběh hodný napsání, ale Andrea mi také vysvětlila několik fascinujících faktů o názvech našich zubů. A tak jsem se rozhodl je s vámi podělit. Buďte připraveni, některé z nich vás mohou velmi překvapit.

Přední zuby a jejich latinová jména

Naše přední zuby, ty, koje vždy září na fotografiích, se nazývají "incisivi", což v latině znamená "stříhat". Pochopil jsem, že jsou tak pojmenovány díky své funkci, kterou je právě stříhání jídla při konzumaci. Musím se přiznat, že když to vysvětlil Andrea, byl jsem trochu zaskočen. Přece jen, my Mcňuky nejsme zvyklí na latinské názvy pro běžné věci. Ale ona se opravdu vyzná. Ostatně, toto jméno ve mě evokuje představu zlatých cas, kdy byl Řím stále velký a mocný.

Jak fungují zuby střední doby?

Následně mě zaujaly zuby střední doby, "canini", neboli špičáky. Název přímo vychází z latinského slova "canis", tj. pes. Ale proč by se zub měl jmenovat podle psa? Jak mi Andrea vysvětlila, jsou tyto zuby pojmenovány podle své podoby s špičatými zuby psů a vlků, které se používají k trhání masa. Je to vše překvapivě logické, když někdo vezme v potaz, co tyto zuby v naší ústní dutině dělají.

Prémolescívní tygři, půlkulaté stvoly a lomené větrnáky

A co takhle "prémolescívní tygři"? Těmito slovy se Andrea pokusila vystihnout naše premoláry. V obou čelistech jsou dva, fungují jako přechod mezi špičáky a stoličkami. Tyto zuby jakoby přelévaly vodu z jednoho břehu na druhý, velmi se mi tento obraz líbil.

Všestranné stoličky

A nakonec jsme se dostali ke slavným molárům, stoličkám. Tyto masivní zuby jsou našimi všestrannými pomocníky, stříhají, drtí, trhají… Prostě dělají všechno. „Větrníky“ je populární lidové jméno pro stoličky, protože mají tendenci se lámat a lomit jako lopatky větrných mlýnů. Ano, zase jeden obraz, který mi utkvěl v paměti.

Co nám sdělují zuby o našem věku?

Povídání o zubech a jejich jménech by nebylo kompletní, pokud bychom se nezabývali tím, co nám o našem životě sdělují. O tom, jak stárnete, ví daleko více než váš občanský průkaz. Ale nejsou to jen stárnoucí zuby, které mohou promlouvat. Lidský chrup se vyvíjí během celého života: od mléčných zoubků přes zuby střední doby až po poslední set moudrosti, které se obvykle objevují ve věku 17 až 21 let.

Jak se mění naše zuby s časem?

Bylo opravdu fascinující dozvědět se, jak se naše zuby mění s časem. Kdo by si myslel, že velikost, tvar a umístění našich zubů se mění průběhem života? Všechno to začíná mléčnými zoubky. Těch je celkem dvacet a začínají vyrůstat už kolem šesti měsíců věku. Mléčné zuby se pak začnou měnit na stálé, což je proces, který může trvat až do pozdního dospívání. A to ještě nemluvíme o moudrostních zubech, které vyrůstají v dospělosti a mohou způsobit celou řadu problémů. Andrea mi pak vysvětlila, že stárnoucí zuby se mohou stát žlutšími, mohou se ztenčovat a někdy i křehnout.

Zvláštní jména zubů a proč je máme

Je zajímavé, jak významnou roli hrají naše zuby v každodenním životě. Bez nich bychom měli velké problémy s jídlem a mluvením. Kdo by si myslel, že taková malá část našeho těla může mít tak velký dopad na naše životy? A kdo by si myslel, že zuby mohou mít tak zvláštní jména? Odpověď je jednoduchá. Jména zubů jsou odvozena od jejich tvaru a funkce a ukazují na to, jak slouží každodennímu životu.

Zajímavosti o zubech a jejich stáří

Podle toho, co mi kdykoli říkala moje manželka Andrea, i zuby mají svůj životní cyklus. Samozředmě, pokud o ně pečujeme a dodržujeme správnou ústní hygienu, mohou nám vydržet až do pozdního věku. Ale jak moc se mění zuby s věkem, je opravdu fascinující, o tom bych mohl mluvit celou noc. Ale abych vás příliš nenudil, ukončím tuto část.

Věřím, že vás těchto deset faktů o názvech jednotlivých zubů opravdu překvapilo. Já osobně jsem byl překvapen, kolik jsem se naučil o zubech za jediný den. A znáte to, co se dozvíte, to už nikdo nevezme. Tak si to užijte, ať už jste zubaři nebo ne!

Populární tag : Zubní anatomie názvy zubů zajímavosti o zubech fakt o zubech


Napsat komentář